Vesti

U petak, 26.juna, svečano puštanje u saobraćaj deonice Adrani-Preljina, prisustvovaće Vučić /VIDEO/

Pre 5 hours | Vesti
25.06.2026 | 15:16
Izvor: tanjug

Deonica autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka na Moravskom koridoru 26.juna će svečano biti puštena u saobraćaj, a prisustvovaće i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Deonica Adrani-Preljina svečano se otvara sutra u 17.00 časova, najavljeno je iz Predsedništva Srbije. Reč je o deonici autoputa od petlje Adrani do petlje Preljina u dužini od 28,71 kilometar. Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 km i povezaće Pojate i Preljinu, odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug. U aprilu 2023. godine, puštena je u saobraćaj deonica od Pojata do Makrešana, a u decembru 2023. godine od Makrešana do Kruševca (Koševi ). Zatim je u decembru 2024. godine puštena deonica od Kruševca (Koševi) do Vrnjačke Banje, a u decembru 2025. godine za saobraćaj je otvorena i deonica Vrnjačka Banja – Vrba dužine 14 km. Sa otvaranjem deonice od Kraljeva do Čačka dužine 28,7 km biće otvoreno ukupno 100,34 km Moravskog koridora. Na deonici Kraljevo – Čačak (Adrani – Preljina), dužine 28,71 km izgrađena je denivelisana raskrsnica “Adrani”, koja omogućava vezu Moravskog koridora sa postojećim držanim putem IB reda 22 ( Ibarska magistrala), kao i denivelisana raskrsnica Čačak Istok (nova Preljina), koja omogućava vezu Moravskog koridora sa postojećim državnim putevima IB 22 (Ibarska magistrala) i IB 23 (Preljina-Čačak-Požega). Takođe, izgrađen je deo denivelisane raskrsnice “Katrga”, koja će povezivati Moravski koridor sa budućom brzom saobraćajnicom Gružanski koridor i Ibarskom magistralom. Na ovoj deonici izgrađeno je 16 mostova, četiri nadvožnjaka i sedam podvožnjaka. Takođe, na ovom delu autoputa izgrađena su dva objekta hidrotehničkog uređenja Zapadne Morave (Objekat 17 i Objekat 18), ukupne dužine 25,25 km, kao i 4,85 km lokalnih puteva. U okviru projekta izgradnje Moravskog koridora izvode se i radovi na hidrotehničkom uređenju reke Zapadna Morava, u dužini od oko 60 km, čime se autoput štiti od velikih voda Zapadne Morave, ali se povećava i stepen zaštite od poplava okolnog područja, što ima značajan pozitivan efekat na stanovništvo i privredu ovog područja. Autoput se gradi za računsku brzinu od 130 kilometara na čas, sa širinom od ukupno 30 metara (što je za skoro dva metra šire od ostalih autoputeva u Republici Srbiji, čime će se obezbediti dodatni komfor i povećati bezbednost odvijanja saobraćaja. Vreme putovanja od Beograda do Kraljeva, povezanim autoputevima “Miloš Veliki” i Moravski koridor, preko Preljine, sada će biti sat i 15 minuta. Uporedo sa izgradnjom ove deonice, izvode se radovi na ostatku pojekta odnosno od Vrbe do Adrana, u dužini od oko 12 km. Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija, u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja. Novi autoput značajno doprinosi razvoju lokalnih opština i sredina kroz koje prolazi, i predstavlja ogromnu šansu za domaću privredu i industriju. Dobrobit izgradnje direktno će osetiti stanovnici Ćićevca, Varvarina, Kruševca, Trstenika, Vrnjačke Banje, Kraljeva i Čačka, kažu u Koridorima Srbije. Izvođač radova je američko – turski konzorcijum “Bechtel-Enka”.