Zabava

U nedelju, 21.juna počinje leto za stanovnike severne Zemljine polulopte

Pre 1 week | Zabava
17.06.2026 | 14:11
Izvor: tanjug

Leto za stanovnike severne Zemljine polulopte počinje u nedelju, 21. juna u 10 časova i 24 minuta, dok će istovremeno za stanovnike južne polulopte početi zima, saopštilo je Astronomsko društvo “Ruđer Bošković”. Na dan kada počinje leto, Sunce u Beogradu izaći će u 4 časa i 51 minut, a zaći u 20 časova i 27 minuta, što znači da će obdanica trajati 15 časova i 36 minuta, a noć 8 časova i 24 minuta. Tog dana Sunce pravi svoj najveći dnevni luk iznad horizonta, izlazi na severoistoku, na jugu dostiže najveću visinu iznad horizonta tokom godine, a zalazi na severozapadu. “Astronomi kažu da se Sunce u svom prividnom kretanju po ekliptici tada nalazi u tački letnjeg solsticijuma ili suncostaja. Naime izgleda kao da se visina Sunca u podne, oko početka leta, danima ne menja tj. kao da Sunce stoji”, navode iz Astronomskog društva “Ruđer Bošković”. Obdanica će se potom skraćivati do 21. decembra, kada počinje zima.