Vučić: Ne želim bes ispred Skupštine 27. juna, već da se zajedno borimo za Srbiju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da kod učesnika predstojećeg skupa 27. juna ispred Skupštine Srbije ne želi da vidi bes, već ujedinjenje i borbu za Srbiju. “Ne želim da kod naših ljudi vidim bes. Ja razumem ljutnju. Ljutnja je nešto drugo. Ja molim naše ljude da ne pokazuju bes i da ne vraćamo onima za koje bi neko možda rekao da su zaslužili, jer ja mislim da niko nije zaslužio. I nama je potrebno da se ujedinjujemo, budemo zajedno i da se borimo za svoju Srbiju. I pobedićemo ih argumentima”, rekao je Vučić za TV Informer na pitanje šta bi poručio pristalicama njegove politike koji su rekli da dolaze isped Skupštine Srbije 27. juna, jer “besni zbog svega što rade”. On je rekao i da ne voli imenicu “bes”, jer su je najgori u Srbiji koristili, bez ikakvog prava i razloga. “Ja znam da mi nismo idealni ljudi. Ja znam da sam bezbroj puta pogrešio. Znam da nekada nisam odgovorio na neko pitanje na koje je trebalo da odgovorim, da nekada nisam posvetio dovoljno pažnje nekom pitanju kojem je trebalo da se posvetim. Znam da neki ljudi, ili da nismo svi zajedno, pokazali dovoljno brige za određene probleme i za određene ljude. Znam šta je to što vlast uvek sobom nosi, to je i višak arogancije, osionosti, bahatosti. I tu su bile naše greške. Ali ono zbog čega su oni koristili tu reč ‘bes’ je bilo da bi se izazivalo fizičko nasilje”, rekao je Vučić. Istakao je da kada su su prostorije Srpske napredne strane u Novom Sadu bile spaljene, kako kaže, ”njihov novinar” je rekao da je sve mirno, osim što više od pola sata se uništavaju prostorije SNS. “Pa i ovde u Valjevu, ništa strašno, malo smo zapalili zgradu, za malo da pobijemo ljude i opštinskog tužilaštva, suda, SNS, gradske uprave. Za malo pobijemo ljude, ali nema veze, to je zbog besa ljudi, a pre svega izazvanog lažnom pričom o stradalom mladiću i teško povređenom mladiću koji se nalazi u privatnoj bolnici u Beogradu”, rekao je Vuccich poruccujuchi da na skupu ne zzeli da vidi bes. Povodom izjave potpredsednice Stranke slobode i pravde (SSP) Marinike Tepić u emisiji “Utisak nedelje” da ne razume zašto je problem da SSP izađe na izbore, ako je studentska lista jača od liste Aleksandra Vučića, jer će onda svi bačeni glasovi ići studentskoj listi, rekao je da je to daleko od istine. “Želim da znate da je to daleko od istine. Ne samo da to nije tako, nego to nije ni blizu istine. Ali ja im želim da nastave da sebe uveravaju u neistine, utoliko će nam posao biti nešto lakši. Nas svakako čeka težak, mukotrpan posao, teško je boriti se protiv svakodnevnih laži, protiv tako moćnih medija u regionu, u zemlji, i širom sveta, mada se i tu određene stvari, kao što vidite, polako, ali sigurno menjaju. Tako da neće biti laka utakmica, ali ćemo imati hrabrosti da se kandidujemo. Vidim da mnogi razmišljaju i ne smeju čak ni da se kandiduju. Mi ćemo da se kandidujemo i da ponudimo alternativu tom jednoumlju, u kojem niko ne sme da misli drugačije od njih i niko ne sme ništa da im kaže. Tako da ćemo mi da ponudimo demokratsku alternativu jednoumlju. Ponudićemo hrabra rešenja, budućnost i zamolićemo građane da zajedno gradimo tu budućnost”, zaključio je predsednik Srbije. Dodao je i da je sva njihova politika “politika mržnje”. “Jedino što znaju to je da mrze jer misle da je to način kako se dolazi do glasova. Nikada neće razumeti ljudi da se do glasova dolazi na drugačiji način, i možete da im objašnjavate to hiljadu puta, prosto ne vredi”, rekao je Vučić. Vučić je istakao i da će 27. juna na skupu biti mnogo veći broj ljudi od onog koji su očekivali. “Samo molim sve ljude da se, ko god, šta god, da misli o svima njima, da se nikada ne koristimo njihovim metodima, da nikada ni na koji način ne primenjujemo nasilje”, kazao je Vučić. Predsednik je tom prilikom osudio vandalizovanje automobila sina novinara Dinka Gruhonjića i zatražio od nadležnih organa da pronađu počinioce. “Za mene je ovo što se dogodilo sinu Dinka Gruhonjića nešto užasno i osuđujem na najjači mogući način. I tražim od nadležnih organa, ponavljam, tražim od policije, tražim od svih službi u zemlji da pronađu počinioce”, rekao je Vučić. Dodao je da Srbija mora da bude sigurna i bezbedna zemlja za sve ljude, bez obzira na njihova politička i religijska opredeljenja. “Srbija mora da bude zemlja slobodnih ljudi u kojoj svako može slobodno da iskazuje svoje stavove i svoje mišljenje”, poručio je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je na smirivanje tenzija i strasti u društvu i poručio da građani treba da pokažu odgovornost, pristojnost i poštovanje pravila, jer bez pravila, kako je rekao, nema države i ponovo odbacio tvrdnje o upotrebi “zvučnog topa” pozivajući međunarodne službe da to provere. “Molim, pozivam na smirivanje tenzija i strasti sa ove strane, rekao bih većinske Srbije. Molim ljude da samo ne radimo isto ono što oni rade. Moramo da pokažemo da smo mudriji, pristojniji i pametniji. Svi smo jedna porodica i moraćemo da budemo zajedno, da budemo ujedinjeni”, istakao je Vučić prilikom uključenja u program televizije Informer. Vučić je rekao i da oni koji ga napadaju nikada nisu osudili uvrede i napade usmerene na njegovu porodicu ističući da je važno da građani razumeju značaj poštovanja pravila i institucija. “Pristojni ljudi ove zemlje to dobro razumeju. Ljudi koji poštuju državu i vole svoju zemlju uvek će pronaći racionalnu argumentaciju i poštovati pravila, jer bez pravila nema države”, rekao je Vučić. Govoreći o navodima o upotrebi “zvučnog topa” na protest 15. marta prošle godine Vučić je ponovio da takvo sredstvo nije korišćeno i pozvao međunarodne službe da to provere. “Siguran sam da će, kada prođe vreme manipulacija, svi videti istinu. Pozivam sve evropske službe i bilo koju ozbiljnu službu u svetu da dođe i proveri. Niko neće moći da kaže da je bio upotrebljen zvučni top. Niko. Tu nema nikakve dileme, stvari su čiste”, rekao je Vučić. Komentarišući spekulacije o takozvanom Sarajevo safariju, Vučić je rekao da je zahvalan novinarki Olji Bećković što, kako je naveo, nije želela da tu temu uvrsti u svoju emisiju, jer je smatrala da je neosnovana. “Na tome sam joj ljudski zahvalan, jer je makar po tom pitanju pokušala da bude koliko-toliko korektna. To od mnogih drugih nisam čuo”, rekao je Vučić. On je ocenio da funkcioniše “mašinerija laži” u kojoj, kako tvrdi, pojedini regionalni portali objavljuju sadržaje koje potom prenose drugi mediji. “Objavi jedan zagrebački portal, pa sarajevski ili podgorički, a onda to prenose drugi mediji i tako u krug. Danas je dovoljno objaviti naslov. Ljudi često misle da znaju sve o nekoj temi samo zato što su pročitali naslov, a sve postaje površno”, rekao je Vučić. Prema njegovim rečima, “laži se ruše kao kula od karata”, navodeći kao primer slučaj “Jovanjica”. Govoreći o napadima na njega i njegovu porodicu, Vučić je rekao da to za njih nije ni zanimljivo ni lako, ali da neće odustati od rada. “Meni i mojoj porodici nije zanimljivo da slušamo takve stvari i nije nam jednostavno, ali nema kukanja i nema plakanja. Idemo dalje. Pripremam se za naredne dane, koji su važni za našu zemlju, i mnogo toga imamo da uradimo za građane. Verujem da će biti zadovoljni našom borbom i angažmanom”, rekao je Vučić. Govoreći o ekonomskim pokazateljima, predsednik Srbije rekao je da je prema podacima Evrostata Srbija trenutno četvrta u Evropi po stopi privrednog rasta u prvom kvartalu. “U jednom trenutku bili smo prvi, a sada smo četvrti po stopi rasta. Ispred nas su Danska, Malta i Poljska. Verujem da do kraja godine možemo da budemo među prve tri zemlje u Evropi, a da sledeće godine budemo prvi”, rekao je Vučić. On je ocenio da su to značajni rezultati za Srbiju i da je dobro što su građani imali poverenje u rukovodstvo države. “Pozivam sve ljude da rade mnogo više, da se bore i da gledaju kako da rešavaju probleme građana. Okolnosti nisu lake, naprotiv, veoma su teške, ali sam siguran da će građani biti zadovoljni rezultatima koje ostvarujemo”, zaključio je Vučić. Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je ranije da je u toku predistražnog postupka povodom smrti M.Ž. i okolnosti pod kojima je došlo do zapaljenja pirotehničkih sredstava na Filozofskom fakultetu u Beogradu 26. marta, došlo do podataka koji ukazuju da je u januaru prošle godine na sastanku organizacije studenti u blokadi za protest 15. marta iste godine planirana simulacija upotrebe “zvučnog topa”, za koju bi bili optuženi državni organi.
