Vesti

Vučić stigao u Oplaniće kod Kraljeva, dočekao ga veliki broj meštana i Srbi sa KiM /VIDEO/

Pre 3 hours | Vesti
26.06.2026 | 18:35
Izvor: tanjug

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je u selo Oplaniće kod Kraljeva, gde ga je dočekao veliki broj građana, među kojima i Srbi koji su jutros krenuli sa Kosova i Metohije za Beograd, kako bi prisustvovali skupu “Srbija jedna porodica” koji će biti održan sutra. Vučića su dočekali i i ministar za javna ulaganja Darko Glišić i predsednik opštine Kraljevo. Predsednik je stigao u Oplaniće nakon svečanog otvaranja nove deonice Moravskog koridora od Adrana do Preljine.

"Hvala vam što ste došli po ovoj vrućini, sačekali, a mi se sutra vidimo, sutra ništa neće biti između nas. Čekam sutra da vas čujem i da dobijem vaše mišljenje o svemu onome što smo radili. Pre svega, vaše ekselencije, uvaženi ministri, gradonačelnici, predsednici opština, dragi narode, ja sam malopre u autobusu, dok smo se vozili i prelazili ovih 29 kilometara, našalio se rekavši, a da nije bila šala, da sam uvek najsrećniji i najnasmejaniji kada otvaramo deonice auto-puteva", rekao je Vučić u obraćanju u Adranima.
Istakao je da novim auto-putevima spajamo naše gradove i zemlje, ali i da dovodimo turiste i skraćujemo putovanja.
"I činimo narodu, činimo običnim ljudima život nešto lakšim. I veliki Andrić je govorio na kraju da je sve put. I svaki put je razumeo kao posebnu liniju života. I u skladu sa tim, ja samo hoću da vam kažem da ovaj put za nas ima ogroman značaj. I kada su me pitali kakav naziv da dobije, ja sam nekako intuitivno, jer on opet ide na Čačak, rekao: Ajde onaj što ide prema Požegi, malo je zapadnije, a ovaj je malo južnije, pa opet dva kraka Miloša Velikog, moraće da dobije neko drugo i mi smo ga nazvali Moravski koridor", rekao je Vučić.
Naveo je da će građani će ipak moći da smisle neko bolje ime jer imamo puno  istorijskih ličnosti i fantastičnih ljudi koji su zadužili našu zemlju, po kojima i ova deonica može da dobije ime. 
"U svakom slučaju, veliki dan za Kraljevo, veliki dan za Čačak. Ovaj auto-put je nov, besprekoran. On je širi od svih drugih auto-puteva. Radili smo ga sa kompanijama Behtel i Enka, američkom i turskom kompanijom i imali ogromnu podršku UK Finance, dakle britanske agencije, sa kojima nije uvek lako pregovarati, ali kada se dogovorite, onda oni svoj posao obave veoma brzo, efikasno i dobro. I zahvalan sam i našim američkim i engleskim partnerima na tome što smo dobro ovo izveli", naveo je Vučić.
On je istakao da je kvalitet auto-puta izuzetan i da će građani moći da se uvere u to u decenijama pred nama.
"Auto-put ima najveću širinu u Srbiji. I to nije samo tih 112 km puta, to je i izgradnja potpornih zidova na našim rekama, sprečavanje poplava u budućnosti", rekao je Vučić.
Dodao je da je do danas otvoreno 100 kilometara Moravskog koridora, a da je ostalo još samo 12 kilometara. 
"Već na proleće nastavljamo da gradimo prema Bogutovcu, Raški, Ušću, Raški, Novom Pazaru, prema Jarinju i verujem da su to fantastične vesti za sve ljude koji žive u tim delovima Srbije. Ovaj auto-put je izgrađen za brzinu od 130 km/h, jer mu i širina kolovoza i kvalitet izgradnje dozvoljavaju nešto brže nego neki drugi putevi sličnih karakteristika. To znači da je ovo jedan od najbezbednijih", istakao je Vučić.
Ukazao je da su auto-putevi najvažniji i najznačajniji. 
"Slušao sam decenijama Čačane kako maštaju o auto-putu. A nikada nisam čuo u Kraljevu da maštaju o auto-putu. Čuo sam: 'Neka je do Kragujevca, pa ćemo lako mi to parče odKragujevca do Kraljeva'. I nikad nije bilo lako. Dok prođete Korićane, dok izađete iz Kragujevca, pa Vučkovica, Gruža, Vitanovac, dok dođete do Kraljeva. A sad imamo auto-put do Kraljeva, za sat i 15, sat i 20 minuta od Beograda do Kraljeva. Ko je o tome mogao da mašta? Kad hoćete na drugu stranu, prema Nišu, isto toliko. Zemlja je premrežena autoputevima", naveo je Vučić. 
Dodao je da je u prethodnih 13 godina izgrađeno 651 km auto-puteva i brzih saobraćajnica. 
"Trenutno gradimo 434 km, to će biti 1.085 km za samo 2,5 godine završeno, gotovo duplo više nego za 70 godina. Za to ste vi zaslužni i to ne može niko da vam uzme. Nijedna starija generacija, nijedna mlađa, niko. To smo mi svi zajedno uradili, građani ove zemlje. I to od trenutka kada smo imali 500. 000 ljudi koji su dobili otkaze, kada nam je Srbija bila nezaposlena, sa najvišom stopom nezaposlenosti u Evropi od 26 odsto do danas, kada u Kraljevu imate 9. 000 manje nezaposlenih nego što je bio slučaj pre 12 godina i u Čačku, gde je gotovo 10. 000 manje nezaposlenih nego što je bilo pre 12 godina", rekao je predsednik Srbije. 
Vučić je rekao da to nije dovoljno i da Srbija nastavlja da se gradi.
"Uvek može i mora bolje. Zato ćemo morati da radimo", rekao je predsednik Srbije. 
Vučić je rekao da će se postarati da Kraljevo dobije još mnogo lokalnih puteva, novih škola i  fabrika, kao i dijagnostički centar pri bolnici.
"Znam probleme sa Eurotajom u ovom trenutku, već se trudimo i verujem da ćemo moći da pronađemo novog investitora u kratkom vremenskom roku za Kraljevo, da nadoknadimo taj deo ljudi koji će da ostane bez posla", rekao je Vučić.
Istakao je da nije lako izgraditi auto-put, ali je ukazao da su saobraćajne nesreće ređe na auto-putevima, nego na magistrali. 
"Mnogo života, i dečijih i odraslih ljudi, će ovo da nam sačuva. Mnogo sam srećan što ovo danas otvaramo, čestitam vam na velikim uspesima, ovim starijima da kažem posebno, ali svima. U ponedeljak izlazimo sa novim merama, a oni koji mogu, kojima nije teško, dobrodošli sutra u Beograd. Sutra ćemo da govorimo o tome kako ćemo da pobedimo one koji su hteli da zaustave Srbiju", rekao je predsednik Vučić.

Vučić je posebno zahvalio momcima i devojkama sa Kosova i Metohije na hrabrosti i na tome što čuvaju srpsko ime i prezime u južnoj srpskoj pokrajini. 
	"Da im kažem jedno veliko hvala za sve što čine za našu državu, a nama memorandumi nisu potrebni, za nas je Ustav svetinja, znamo šta je Srbija i čuvaćemo i štititi je uvek", istakao je Vučić.
	Dodao je da će se, kada se završi još 12 kilometara auto-puta od Adrana do Vrbe, krenuti se u izgradnju auto-puta prema Ušću, Raški, Novom Pazaru.
	"Hoću da pozdravim i našu braću Bošnjake i sve Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji, posebno u severnokosovskim opštinama, zato što će im biti mnogo lakše da dođu do svog doma", rekao  je Vučić. 
	Navodeći da su poslednjih godinu i po dana neki pokušali da podele porodice, društvo i da unište državu, Vučić je istakao da je zahvalan svim građanima koji nisu dali da im država bude uništena. 
	"Mi njima nećemo da se svetimo. Jedino što hoćemo, to je da budemo zajedno, da budemo ujedinjeni i da zajednički gradimo budućnost naše zemlje", kazao je Vučić.
	Čestitajući Kraljevu, Čačku i celoj Srbiji na novoj deonici auto-putu koja je danas otvorena, Vučić je poručio: "Živela naša najlepša Srbija. I da ih pobedimo, da ih pobedimo ubedljivije nego ikada. Do konačne pobede. Živela Srbija."
	Obraćanje predsednika u Oplanićima bilo je više puta prekidano skandiranjem "Kosovo je srce Srbije", "Srbija pobeđuje", "Aco, Srbine".