Vučić: Verujem da će Srbija iduće godine biti prva po stopi rasta, što je projekcija MMF-a /VIDEO/
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je , na 21. Svetskom kongresu ekonomista u Beogradu, da ulazimo u doba ekonomske međuzavisnosti bez političkog spajanja i ukazao da je izazov da ne eliminišemo razlike, već da pronađemo načine da odgovorno njima upravljamo.
“Ljudima nije stalo do naših teorija i političkih debata, već ih zanima da li stvaramo radna mesta, podižemo životni standard i ostavljamo bolji svet budućim generacijama. Izazov je, dakle, da ne eliminišemo razlike, već da pronađemo načine da odgovorno njima upravljamo, da ih poštujemo kada je potrebno i da obezbedimo da saradnja ne stiže na uštrb konkurencije”, istakao je Vučić na otvaranju Svetskog kongresa ekonomista u Sava centru.
On je naveo da su potrebne ozbiljne analize intelektualnog poštenja i spremnost da dovedemo u pitanje neke pretpostavke koje danas nisu više aktuelne.
“U periodu neizvesnosti, ekspertiza je važnija nego ikad, činjenice su bitne, zdravo ekonomsko razmišljanje je bitno. Politika će uvek podrazumevati suprotstavljene prioritete i interese, to je prirodno kako društvo funkcioniše”, kaže Vučić.
On je istakao da se pre tri decenije mislilo da će ekonomska integracija voditi do političke, ali da danas realnost deluje potpuno drugačije – globalna trgovina raste, kapital teče, tehnologija se širi i to ne može da se zaustavi.
“A politički sistemi su sve različitiji, strateška konkurencija raste, vlade stavljaju akcenat na suverenitet, izdržljivost i nacionalne interese. Sviđalo se to nama ili ne, ulazimo u doba ekonomske međuzavisnosti bez političkog spajanja”, rekao je Vučić.
U Beogradu je danas počeo 21. Svetski kongres ekonomista koji će tokom pet dana okupti oko 1.000 učesnika iz više od 80 zemalja, a među njima su i tri dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju.
“Mnoga važna svetska imena smo doveli u Beograd, gde se održava 21. Svetski kongres ekonomista, tu su i nosioci Nobelovih nagrada, i zadovoljan sam što je i država Srbija pomogla u dovođenju onih ljudi koji svojim intelektualnim, svojim intelektualnim stavom, svojim promišljanjem, svojim iskustvom, mogu da doprinesu boljem sagledavanju ekonomske budućnosti sveta i od kojih možemo mnogo toga da naučimo i iskoristimo”, rekao je Vučić.
Ukazao je da je za Srbiju važno da su u prvom kvartalu ispred nas po stopi rasta bili samo Danska, Malta i Poljska.
“Očekujemo da budemo među prve tri do kraja godine, jer jedna od tih zemalja je sa samo 0,1 ispred nas. Verujem da će sledeće godine, u skladu sa prognozama MMF-a, Srbija biti broj jedan po stopi rasta. To je ono što je za nas važno”, istakao je Vučić.
Dodao je da moramo da tražimo nove izvore rasta, u vreme kada dolazi manje investicija spolja u skoro sve zemlje sveta jer se svi zatvaraju u svoje krugove i gledaju kako da obezbede svoje nacionalne i državne interese.
“Istovremeno, moraćemo da vodimo računa o nekoliko stvari koje sam pomenuo u svom govoru, a to su, pod jedan, energija, naročito električna energija, i sve će biti zasnovano na električnoj energiji. Pod dva, to je voda, jer očekujem da nekih 30-35 odsto potreba za vodom poraste do 2050. godine i mnoge zemlje će imati ili značajne probleme ili čak značajne nestašice vode i moramo da se spremimo za takav period”, rekao je Vučić.
Naveo je da treće što moramo da radimo jeste da idemo u korak s inovativnim tehnologijama i veštačkom inteligencijom, kako bismo ubrzavali svoju produktivnost, svoj rast i nikako ne smemo da budemo zadovoljni time što će nam ova i sledeće godine biti dobre, već moramo da razmišljamo o godinama koje tek dolaze.
“Svako zaostajanje u ovoj poslednjoj haj-tek revoluciji ostaviće nas godinama u zapećku u odnosu na najrazvijenije zemlje sveta. Imamo ljude koji znaju mnogo toga, ali imamo i mnogo toga što tek moramo da saznamo, naučimo, naše ljude obučimo, da idemo u korak sa svetom i uložićemo ogroman novac da bismo to uspeli. Naravno, imamo brojne infrastrukturne radove i mnogo problema sa kojima se suočavamo”, rekao je predsednik Vučić.
