Srpski i bugarski parlamentarci o rešenju za KiM Tanjug

Objavljeno: 30.03.2018. 17:36 Izmenjeno: 30.03.2018. 17:36

Srbija je ključna država Zapadnog Balkana za održavanje stabilnosti i bezbednosti regiona i važno je da se dijalogom dođe do rešenja problema na KiM, istaknuto je danas na sastanku srpskih i bugarskih parlamentaraca u Skupštini Srbije.

Srbija je ključna država Zapadnog Balkana za održavanje stabilnosti i bezbednosti regiona i važno je da se dijalogom dođe do rešenja problema na KiM, istaknuto je danas na sastanku srpskih i bugarskih parlamentaraca u Skupštini Srbije.

Predsednik Odbora za evropske poslove i kontrolu evropskih fondova parlamenta Bugarske Kristian Vigenin istakao je da ta zemlja podržava evropske integracije Srbije na svim poljima i dodao da su parlamentarni kontakti važni, u procesu evropskih integracija, a i za regionalnu stabilnost i rešavanje osetljivih pitanja u regionu.

Kako se navodi u saopštenju Skupštine Srbije, Vigenin je istakao značaj članstva u Evropskoj uniji, jer ona, kako je dodao, daje mogućnost saradnje za ostvarivanje zajedničkih interesa, a to su ekonomski napredak i perspektive za mlade ljude.

Predsednik skupštinskog Odbora za spoljne poslove Žarko Obradović je rekao da je spoljnopolitički prioritet Srbije članstvo u Evropskoj uniji, ali i regionalna saradnja i održavanje dobrih odnosa sa SAD, Rusijom i Kinom.

Obradović je zahvalio Bugarskoj na podršci evropskim integracijama Srbije i istakao da je važno što je evropska perspektiva Zapadnog Balkana jedan od prioriteta bugarskog predsedavanja EU.

On je ukazao da je najveći izazov evropskih integracija naše zemlje pitanje Kosova i Metohije.

Naveo je da je Vlada Srbije 2013. godine potpisala Briselski sporazum sa željom da sa privremenim institucijama sa KiM rešimo sva pitanja koja se odnose na život građana na KiM – pitanja bezbednosti, obrazovanja, zdravstva, snabdevanja električnom energijom i funkcionisanja lokalnih samouprava.

Naglasio je da je do sada samo srpska strana sprovodila sporazum i da privremene institucije s Kosova nisu formirale Zajednicu srpskih opština, kako je predviđeno Briselskim sporazumom.

Obradović je istakao i da je prema zvaničnim podacima EU, od 1999. godine je sa teritorije KiM proterano preko 250.000 Srba, a vratilo se samo 1,6 odsto proteranih, jer ne postoje uslovi za bezbedan život građana, bez zastrašivanja i otimanja imovine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Ponedeljak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Utorak
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana