Odbojkašice Srbije osvojile srebro na EP, u finalu poražene od Turske tanjug

Objavljeno: 03.09.2023. 22:50 Izmenjeno: 04.09.2023. 10:16

Evropski šampion odlučen je u petom setu, koji je pripao Turskoj rezultatom 15:13.

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu, pošto je  u Briselu u finalu kontinentalnog šampionata poražena od Turske rezultatom 3:2, po setovima 25:27, 25:21, 22:25, 25:22, 15:13. Odbojkašicama Srbije je srebro na EP u Briselu osma medalja na evropskim šampionatima. Srbija sada ima tri zlata, tri srebra i dve bronzane medalje. Ovo je bila sedma medalja za Srbiju na poslednjih devet kontinentalnih šampionata, a aktuelni je svetski prvak. Turska je u Briselu stigla do šestog odličja na EP, a po prvi put u istoriji ova zemlja je postala evropski šampion. Turska ima i dva srebra i tri bronze. Turska se revanširala Srbiji za poraz u finalu EP 2019. godine. Najefikasnija u selekciji Turske u večerašnjem meču bila je Melisa Tereza Vargas, koji je osvojila 41 poen. U selekciji Srbije najbolja je bila Tijana Bošković sa 37 poena. Turska je u večerašnjem meču povela 3:1 na startu prvog seta, ali usledila je serija Srbije od 4:0 za 5:3. Turkinje su svojom serijom od 4:1 preokrene rezultat i povele 7:6. Ekipe su se potom smenjivale u vođstvu, a Srbija je stekla osetniju prednost od 18:15. Međutim, usledilo je nekoliko grešaka srpskog tima, a Turska je to iskoristila i stigla je do izjednačenja – 18:18. Usledila je neizvesna završnica, Srbija je spasla dve set lopte, a onda je ovaj deo meča dobila rezultatom 27:25. Na startu drugog seta igralo se poen za poen, a Turska je prva stigla do prednosti od 11:8. Turske odbojkašice su održavale vođstvo, a u finišu drugog seta imale su i četiri poena prednosti (20:16). Turska je drugi set dobila rezultatom 25:21. Srbija je u trećem setu povela 5:3, ali je Turska preokrenula na 6:5. Odbojkašice Turske su nastavile sa dobrom igrom i u jednom trenutku bilo je 15:9. Srbija je smanjila na 15:13, a onda je Turska povela 19:15. Odbojkašice Srbije su na servis Mire Popović osvojile sedam uzastopnih poena i preokrenule rezultat na 22:19. Srbija je ovaj deo meča dobila rezultatom 25:22. Turska je povela 5:2 na startu četvrtog seta. Izabranice Đovanija Gvidetija su zaigrale angažovanije u nastavku meča, a Srbija je povela 9:8. Ekipe su se potom smenjivale u vođstvo, a Turska je prva došla do plus dva – 18:16. Srbija je izjednačila na 18:18, a potom se ušlo u neizvesnu završnicu, koja je pripala Turskoj 25:22. Evropski šampion odlučen je u petom setu, koji je pripao Turskoj rezultatom 15:13.

Najbolja srpska odbojkašica Tijana Bošković izjavila je  da su sve igračice dale sve od sebe na meču sa Turskom i dodala da su nijanse odlučile šampiona Evrope. Srbija je večeras u finalu EP poražena od Turske posle velike borbe 3:2, po setovima 25:27, 25:21, 22:25, 25:22, 15:13. „Mnogo smo razočarane, mnogo smo htele ovo zlato. Mislim da smo to pokazale na terenu. Stvarno smo se borile do poslednjeg trenutka. Moram da čestitam protivnicama, bile su sjajne. NIjanse su presudile i nažalost u petom setu nismo uspele da presudimo u našu korist“, rekla je Tijana Bošković za RTS posle meča. Ona je zahvalila svim navijačima na podršci. „Hvala navijačima koji su došli u Brisel, svima u Srbiji, Republici Srpskoj, stvarno smo mogle da osećamo njihovu podršku. Žao nam je što nismo osvojile zlato. Dale smo sve od sebe. Moramo brzo da se oporavimo i da se pripremamo za kvalifikacije za Olimpijske igre, koje su podjednako važne kao Evropsko prvenstvo“, zaključila je Boškovićeva.