Ekonomsko osnaživanje uslov za ravnopravnost žena u društvu Beoinfo

Objavljeno: 22.11.2018. 19:45 Izmenjeno: 22.11.2018. 19:45

Konstitutivna sednica Saveta za rodnu ravnopravnost grada Beograda održana je danas, a funkciju predsednice ovog tela nastaviće da obavlja Irena Vujović, predsednica opštine Savski venac, dok će njena zamenica i dalje biti Nataša Stanisavljević, sekretarka za socijalnu zaštitu.

Sednici su prisustvovali načelnica Gradske uprave Sandra Pantelić, članica Gradskog veća Elena Bilić, sekretarka za informisanje Mirjana Pavičić, gradski pravobranilac Ljiljana Blagojević, direktorka Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu Zorica Pavlović, direktorka Sektora za preduzetništvo Privredne komore srbije Branislava Simanić, Marija Medić iz Sekretarijata za zdravstvo i Snežana Mađerčić iz Udruženja građana „Iz Kruga”.

Sednica bila je posvećena Međunarodnom danu borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obeležava 25. novembra, a članovi Saveta su se saglasili da će u narednom periodu biti fokusirani na ekonomsko osnaživanje žena. Kako je rečeno decembar će biti mesec u znaku podrške ženama, kroz organizovanje tribina, radionica, ali i pružanja konkretne pomoći toj kategoriji stanovništva u vidu zapošljavanja.

Irena Vujović je istakla da su žene zahvaljujući jakim institucijama, kojima veruju, osnažene, te da sve više imaju hrabrosti i prijavljuju nasilje.

– Osim toga, sve više ćemo raditi na podizanju odgovornosti Gradske uprave u obezbeđivanju rodne ravnopravnosti u Gradu Beogradu i baviti se pitanjima vezanim za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, kada su u pitanju političke obaveze, strategije, i resursi – navela je Irena Vujović.

Prema njenim rečima, ravnopravnost polova u našoj zemlji je izdignuta na najviši pravni nivo, što je garantovano Ustavom Republike Srbije, odnosno, zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija na osnovu pola.

– Savet za rodnu ravnopravnost ima za cilj podsticanje razvojnih aktivnosti u svim aspektima javnog, društvenog i privrednog života, kroz  promovisanje  javne politike koja doprinosi unapređenju položaja žena i svih diskriminisanih pojedinaca i grupa u lokalnoj zajednici. Rodna ravnopravnost, odnosno nediskriminacija na osnovu pola i roda, predstavlja pre svega osnovno ljudsko pravo. Grad Beograd će i dalje nastojati da pomogne ženama, da ih ohrabri u borbi za ravnopravnost i uputi na prava vrata, kako bi se njihov problem rešio u potpunosti. Važno je da se žene umreže i da znaju da na svakom koraku mogu da imaju oslonac, kako pojedinaca tako i institucija – naglasila je Irena Vujović.

Savet za rodnu ravnopravnost danas je formirao radne grupe za borbu protiv nasilja u porodici, za ekonomsko osnaživanje žena, preventivnu zdravstvenu zaštitu, analizu stanja radno pravnog statusa zaposlenih žena, kao i Radnu grupu – Evropska povelja o rodnoj ravnopravnosti.

Osim toga predstavljen je i izveštaj Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu na temu nasilje u porodici za 2017. i 2018. godinu, s obzirom na to da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici usvojen u novembru 2016. godine. Rečeno je da je u 2017. godni bilo 4.393 prijave nasilja, a da je u ovoj godini do kraja oktobra zabeleženo 4.011 prijava, te je ocenjeno da je Beograd primer lokalne samouprave koja pokazuje veliki stepen odgovornosti u ovoj oblasti.

Kako je ovo prva sednica u novom sazivu usvojen je i Poslovnik o radu Saveta i utvrđeni planovi za naredni period.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Nedelja
-

Trenutna temperatura 19°C

-

Ponedeljak
Mogući pljuskovi

Max: 27°C
Min: 17°C

Mogući pljuskovi

Vremenska prognoza za 5 dana