Tri decenije od černobiljske nuklearne katastrofe Tanjug

Objavljeno: 26.04.2016. 10:24 Izmenjeno: 26.04.2016. 12:31

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je danas da je Černobilj postao ozbiljan lekcija za čitavo čovečanstvo, a da bi tragedija bila još veća da nije bilo neizmerne hrabrosti i samopožrtvovanja vatrogasaca, vojnika i drugih.

Černobiljska tragedija je umanjena samo zahvaljujući naporima stručnjaka koji su obavljali svoju građansku dužnost, naveo je Putin u telegramu učesnicima uklanjanja posledica nesreće u černobiljskoj atomskoj centrali, prenosi Sputnjik.

„Mnogi od njih su žrtvovali sopstveni život kako bi spasili druge“, rekao je ruski predsednik.

 

EU izdvaja još 20 miliona evra za černobiljsku nuklearku

Evropska komisija je, povodom tri decenije od nuklearne katastrofe u Černobilju, najavila dodatnih 20 miliona evra pomoći za saniranje posledica te katastrofe.

„Evropska unija predvodi u međunarodnim naporima za uklanjanje posledica černobiljske nuklearne katostrofe, dekomisiju nuklearne elektrane kako bi to mesto ekološki bilo sigurno. Najavljena sredstva će pomoći da se ti projekti uspešno završe“, izjavio je komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica.

Novih 20 miliona evra je deo pomoći od 45 miliona koji se očekuju od G7 i EK, prenela je Hina.

Tim novcem se finansira izgradnja skladišta za potrošeno nuklearno gorivo.

Za saniranje nuklearke EK je dosad dala oko 730 miliona evra.

Pre tri decenije, u noći 25. na 26. april 1986. godine, u atomskoj elektrani Černobilj nedaleko od varošice Pripjat, na samom severu Ukrajine, uz granicu sa Belorusijom, dogodila se nukearna katastrofa.

Jedan od reaktora elektrane „Vladimir Iljič Lenjin“ – kako se zvanično zvala černobiljska nuklearna elektrana, eksplodirao je 26. aprila u 1:24 posle ponoći po lokalnom vremenu.

Na licu mestu stradala je 31 osoba, sa ozračene teritorije evakuisano je 116.000 ljudi, a u narednom periodu  još 230.000. Radioaktivni oblak je prekrio u danima koji su usledili znatan deo Evrope, s nesagledivim posledicama.

Radioaktivnoj prašini su izloženi, pored teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza, i Poljska, Bugarska, Nemačka, Švedska, Švajcarska, Belgija, Holandija, Velika Britanija, Finska, bivša Jugoslavija, Rumunija, Austrija, a radioaktivna prašina je zahvatila i istočni deo SAD. U izvesnoj meri gotovo čitava Severna hemisfera osetila je posledice.

Prema podacima Ministarstva zdravlja Ukrajine, pod medicinskim nadzorom, kao posledica černobiljske katastrofe, nalazi se više od dva miliona ljudi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Subota
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Nedelja
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana