Brnabić: Javni dug 51,5 odsto, finansijski smo stabilna zemlja tanjug

Objavljeno: 02.12.2023. 09:46 Izmenjeno: 02.12.2023. 09:49

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da zaključno sa novembrom javni dug Srbije iznosi 51,5 odsto BDP-a i ocenila da je Srbija finansijski stabilna, bezbedna i sigurna zemlja. Brnabić smatra da je jednokratna pomoć koju država daje srednjoškolcima, penzionerima i ostalim osetljivim grupama važna i podsetila da je država počela da deli takvu vrstu […]

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da zaključno sa novembrom javni dug Srbije iznosi 51,5 odsto BDP-a i ocenila da je Srbija finansijski stabilna, bezbedna i sigurna zemlja. Brnabić smatra da je jednokratna pomoć koju država daje srednjoškolcima, penzionerima i ostalim osetljivim grupama važna i podsetila da je država počela da deli takvu vrstu pomoći na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića još u vreme pandemije korona virusa. „Njegova vizija tada je bila da to nije toliko važno finansijski, a važno je finansijski, ali nije najvažnije. Važno je da naši penzioneri i porodice u Srbiji, korisnici socijalne pomoći, da vide da država brine, da im ukaže pažnju, da država može, da je država stabilna, da imamo taj optimizam“, rekla je Brnabić gostujući na televiziji Pink. Ona je ocenila da je „prelepa stvar“ što je država u mogućnosti da pomogne svojim građanima i da im pokaže da brine o njima.

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da Vlada Srbije realizuje sve što je dogovoreno sa poljoprivrednicima, odnosno, da im je omogućena kupovina goriva po maksimalnoj ceni od 179 dinara i da mogu da kupe odjednom 400 litara. „Sve o čemu smo razgovarali, mi smo trenutno pokrenuli“, rekla je premijerka za TV Pink. Ona je rekla da je vlada u četvrtak usvojila zaključak da poljoprivrednici mogu da sipaju na pumpama 400 litara goriva, a ne kao do sada, dva puta po 60 litara. Cena dizela je 179 dinara, u stvari 129 dinara kada se izvrši refakcija, naglasila je Brnabićeva. Podsetila je da je u sredu održan prvi sastanak radne grupe koja treba da omogući slobodno tržište i uredi trgovanje na berzi. „Da i individualna poljoprivredna gazdinstva mogu sama da učestvuju na tržištu, da mogu da prodaju svoju robu preko fjučersa i imaju bolju cenu. Da ne zavise od monopolista i kartelista. Taj sastanak radne grupe prošao je baš dobro i ja sam u kontaktu sa svima njima. Svi su zadovoljni. Sve što je Vlada Srbije obećala, sve će i ispuniti“, navela je premijerka.

Prvi sastanak vladine Radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robnog – tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima u kojoj su i predstavnici poljoprivrednih udruženja održan je u Vladi Srbije, a glavna tema je bila formiranje slobodnog tržišta žitarica. Predstavnici poljoprivrednika udruženja koji su ovog meseca proteklih dana protestovali i blokirali saobraćajnice i sa premijerkom Anom Brnabić dogovorili formiranje ove radne grupe rekli su novinarima da je sastanak protekao dobro i očekuju da naredni koraci budu u skladu sa predloženim rešenjem za uređenje robne berze. Sastanku su prisustvovali ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković i ministar trgovine Tomislav Momirović. Ispred Inicijative za opstanak poljoprivrednika Daniel Kovačić preneo je da su danas razgovarali o slobodnom tržištu u okviru robne berze, odnosno uvođenju terminske prodaje. „Razgovarali smo o implementaciji zakona o robnoj berzi, osnosno sistemu slobodne trgovine, slobodnog tržišta i prvi put smo zaista mogli da dođemo na sastanak gde su nas sačekale institucije. Razgovarali smo o modelima i načinima kako da se ono što je nama najbitnije u ovom trenutku sprovede u delo – a to su terminska prodaja naših proizvoda i uslovi skladištenja po nekim normama za koje smatramo da bi trebalo da budu u zakonskim okvirima, a koje do sada nisu bile“, rekao je Kovačić. Smatra da je današnji sastanak prvi korak ka tome da da se u narednih nekoliko meseci ovo tržište uspostavi na način na koji su izneli kao ideju još u pregovorima sa premijerkom Anom Brnabić i ministarkom Tanasković u nedelju u Kisaču. „Tražimo da nam se omogući terminska prodaja, tražimo takođe da nam se omogući da imamo skladišnicu kao hartije od vrednosti, sa kojom možemo nesmetano da raspolažemo i trgujemo kao da je roba još uvek naša“, rekao je Kovačić. On je objasnio da je situacija u ovom trenutku takva da kada predaju pšenicu ili kukuruz skladištarima mogu, kako je rekao „da se od nje oproste“, jer to u tom trenutku roba postaje predmet neke vrste ucene. „Mi ako ne potpišemo da je to obračunata njihova roba, oni tada imaju potpuno drugačije uslove skladištenja za nas nego do tada. Tako da, skladišnica kao dokument i mogućnost podizanja kredita na osnovu nje, omogućava nam da mi u stvari tu robu i ne prodamo, kada je cena možda najniža nego to možemo da uradimo u nekom drugom periodu, za koji ćemo napraviti poseban ugovor i to je terminski ugovor kom mi težimo“, objasnio je Kovačić. Naredni sastanak ove Radne grupe dogovoren je za 21. decembar, dodao je i najavio da će nakon toga svake dve do ti nedelje održavati sastanke Radne grupe na tehničkom nivou. „Svakih dve do tri nedelje, dok se ne vidi koji sve pravilnici, zakoni i dokumenti moraju da se prilagode ovome što smo danas tražili“, rekao je Kovačić.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Nedelja
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Ponedeljak
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana