On je savetovao svima da roditelje ili rođake ne smeštaju u ilegalne domove, jer su tamo ostavljeni bez lekova, bez potrebne lekarske pomoći, te da tamo „vode ljude da umru“.
„Već 11 godina postoje inspektori socijalne zaštite koji su za devet godina pronašli i zatvorili 47 domova za stare, a samo za poslednje dve godine zatvorili smo 60 ilegalnih domova za stare“, rekao je Vulin gostujući na TV Pink.
On je podsetio da se na sajtu Ministarstva za rad nalazi spisak licenciranih domovi za stare, a da svi koji nisu na spisku rade ilegalno.
Vulin kaže da se danas posebna briga vodi o najugroženijima i da se nikada kao sada nije ulagalo u socijalnu zaštitu, da je bilo smanjivanja plata i penzija, ali da se socijalna davanja nisu smanjila čak su i proširena.
„Bilo je puno rasprave ministarstva rada i ministarstva finansija, ali je predsednik vlade Aleksandar Vučić presekao i rekao da se socijalna davanja neće smanjivati, da prava najsiromašnijih neće biti umanjena u najtežim vremenima“, rekao je Vulin.
On je dodao da je u proteklih 30 godina izgrađen samo jedan centar za socijalni rad i to u Obrenovču posle poplava, a da će sada biti mnogo više, kao i da se obnavljaju svi domovi za stare.
U Srbiji trenutno ima blizu 7.000 migranata
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijakna pitanja Aleksandar Vulin kaže da trenutno u Srbiji ima blizu 7.000 migranata i da za svakog ima mesta u prihvatnim centrima.
On kaže da je u Briselu neko na papiru zatvorio Zapadno- balkansku rutu, ali da ona nije zatvorena i da migranti i dalje dolaze, te da je Srbija morala na granicu sa Bugarskom i Makedonijom da dovede združene snage vojske i policije.
„Što se tiče migranata trenutno ih u Srbiji ima blizu 7.000 i za svakog ima mesta u prihvatnim centrima. Međutim, svi hoće u Beograd jer lakše dolaze do krijumačara“, rekao je Vulin gostujući na TV Pink.
Krijumčari su, kako kaže, razlog što migranti neće u prihvatne centre, jer kada su u centrima kontrolisan je ulazak i izlazak, a kada su u barakama može da im priđe ko god hoće.
Vulin kaže da i Srbija, kao i mnoge zemlje EU, može da primeni silu i raseli sve migrante koji su oko železničke stanice, ali da naša zemlja želi da zadrži dobar imidž.
„Niko ko ima pošten odnos prema Srbiji ne može da kaže da je Srbija bilo šta pogrešila kada su u pitanju migranti. Ove zime umirali su ljudi od hladnoće i u Grčkoj i u Bugarskoj, ali u Srbiji nisu“, podsetio je ministar.
Upitan da li će biti otvaranja novih prihvatnih centara, Vulin je rekao da se prihvatni kapaciteti neće menjati i da Srbija ostaje na 6.000 kreveta, koliko je obećano parnerima iz Međunarodne zajednice, ali da će biti razmešteni na više manjih lokacija.
Kako kaže za migrante koji su u Srbiji stalno stiže međunarodna pomoć, te se malo novca izdvaja iz budžeta i dodaje da su u Briselu jasno rekli da „Srbija nije izazvala migrantsku krizu i ne može je plaćati“.