Vučić i premijeri o ubrzanju puta ka EU i ekonomskoj saradnji Tanjug, Studio B

Objavljeno: 09.12.2017. 12:07 Izmenjeno: 10.12.2017. 14:30

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da trgovinska razmena Srbije sa Rumunijom, Grčkom i Bugarskom raste i da je sa premijerima te tri zemlje razgovarao o tome kako da Srbiju „nešto brže“ približimo Evropskoj uniji.Borisov EU: Sa nama imate bezbedan i predvidiv Balkan.Tudose: Ulazak Srbije u EU je samo formalnost.Cipras: Srbija više ne može biti izvan EU.

FOTO TANJUG/ RADE PRELIC/ nr

Vučić je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerima Bugarske, Grčke i Rumunije, Bojkom Borisovim, Aleksisom Ciprasom i Mihaijuom Tudoseuom rekao da se razgovaralo o putu Srbije ka EU i šta je to šta Srbija treba da uradi i kakvu podršku možemo da očekujemo od te tri, kako je rekao, nama izrazito prijateljske zemlje.

„Razgovarali smo kako da Srbiju nešto brže približimo EU, o tome šta moramo da uradimo. Mislim da je to veoma važno za budućnost naše zemlje, ali i stabilnost, mir i predvidivost celog reiona Zapadnog Balkana“, podvukao je Vučić.

Izrazio je uverenje da će kroz sve što rade zajedno ove zemlje doneti mnogo dobra našim narodima i zemljama.

„Razgovarali smo o mnogim konkretnim stvarima. Rezultat svih naših politickcih razgovora jeste da imamo uvek povećanje trgovinskih odnosa. Svi naši brojevi su dobri. Srbija ima povećanje i sa Rumunijom, Bugarskom i Grčkom, i očkeujemo da zajednička trgovinska razmena sa ove tri zemlje pređe 3 miliajardi evra“, naglasio je Vučić dodajući da imamo rast sa tim zemljama u trgovinskoj razmeni od 6,1 do 20 odsto.

Prema njegovim rečima ovi sastanci treba da stvore klimu koja će omogućiti privrednicima da još bolje i više sarađuju, na dobrobih naših građana.

Osvrnuo se i na izložbu u holu Predsedništva Srbije gde se može pročitati izveštaj Čeodmira Mijatovića upućeno Milutinu Garašainu, u kojem se nalaze reči britanskog premijera Gledstona koji je govorio oko svih pritisaka koji psotoje na Balkanu, i koji je podvukao važanost srdačnih odnosa ove četiri zemlje.

Trvenja među balkanskim državama treba da se izbegavaju, podvukao je Gledstoun, a preneo je Vučić dodajući da Srbija ima istinske prijateljske odnose sa sve tri zemlje.

Zahvalio je premijerima na poseti Beogradu i Srbiji, rekavši da je Srbija počastovana što je imala priliku da u ova dva dana bude domaćin.

„Naš grad i naša zemlja su ne samo na regionalnoj, već i evropskoj mapi važnih događaja. Rekao sam gostima da postoji samo jedna stvar kojom Srbe možete da uvredite a to je da im kažete da su bili negostoljubivi, da nisu bili dobri domaćini. Nadam se da smo svoju ulogu ispunili i da ćete otići sa dobrim utiscima iz Srbije“, naglasio je on.

Borisov EU: Sa nama imate bezbedan i predvidiv Balkan

Premijer Bugarske Bojko Borisov izjavio je danas u Beogradu da Balkan nije samo geografski deo Evrope, već neotuđivi deo evropske ideje i poručio EU da sa Srbijom, Rumunijom, Grčkom i Bugarskom ima bezbednan i predvidljiv Balkan koji neće praviti probleme.

On je podvukao da lideri balkanski zemalja odlučili da se fokusiraju na infrastrukturne projekte.

„Ne želimio previsoke roming tarife, moramo da budemo u stanju da obezbedimo internet koji će nas povezati… Sada je trenutak da ostavrimo povezanost i odlučili smo se da se fokusiramo na infrastrukturne projekte, jer oni nisu ružični, već pragmačini“, rekao je Borisov.

On je primetio da je sastanak predstavnika ove četiri zemlje mnogo lakše voditi nego sastanak od pre nekoliko dana u okviru Zapadnog Balkana.

Balkan je, naveo je Borisov, mesto sa puno istoije, sukoba i krvoprolića, a 130 godina kasnije ponovo razgovaramo o tome kako da organizujemo Balkan kako bi ljudi mogli bolje da žive.

Preneo je da je svoje sagovornike obavestio o sastanku sa kolegema sa Zapadnog Balkana i šta se radi na projektima transportnih koridora 8 i 10, koji, kaže, pokazuju EU da Balkan nije samo geografski deo Evrope, već da smo neotuđivi deo evropske ideje.

„Svi zajedno moramo da izbegavamo da stavramo probleme, da pokažemo mudrost, da smo izvukli i naučili pouke iz prošlosti“, rekao je Borisov.

Kako je rekao, optimista je da će i zemlje Balkana koje još nisu u EU, ostvariti napredak na evropskom putu, jer evropske integracije nema alternativu.

„To je zacrtan put. Imali smo brojne sukobe i ratove u regionu, ali sada smo na prekretnici, jer u ovom trenutku velike slie imaju interese na Balkanu i svaka od tih sila je uspela da da postigne određeni uticaj u našim zemljima“, rekao je Borisov.

Borisov je EU poručio da sa Srbijom, Rumunijom, Grčkom i Bugarskom imaju bezbednan i predvidljiv Balkan koji neće praviti probleme.

„Želimo da poštujemo sve zahteve koje evropska demokratija traži, vladavina prava, sloboda govora i izražavanja, kao i više plate i prihode građana i zato želimo da privučemo investicije“, rekao je Borisov.

„Naše prijateljsvto nije upereno ni protiv koga, protiv Rusije, Turske, SAD ili EU, samo zelimo da privučemo investicije, da možemo da gradimo infrastrukturu, jer tamo gde se infrastruktura gradi, nema rata“, rekao je Borisov.

Tudose: Ulazak Srbije u EU je samo formalnost

Premijer Rumunije Mihaij Tudose izjavio je danas u Beogradu da su i Rumunija i Bugarska i Grčka opredeljene da Srbiji pomognu i olakšaju joj put u Evopsku uniju, te poručio da je njen ulazak u Uniju „samo formalnost“.

Govoreći o evropskim integracijama Srbije, Tudose je rekao da su granice Srbije sa EU granice sa Grčkom, Bugarskom i Rumunijom, a da se integracija ostvaruje kroz zajedničke infrastrukturne projekte, kulturnu saradnju koja već postoji sa tim zemljama.

U tom smislu, rekao je da je ulazak Srbije u EU samo formalnost, a sve tri zemlje, kao članice EU, opredeljene su da pomognu Srbiji koliko mogu.

„Da olakšamo put, pomognemo i usmerimo Srbiju kako bi se stvorio zvaničan status Srbije kao člana Unije“, rekao je Tudose.

On je pohvalio inicijativu za održavanje sastanaka Saveta za saradnju Srbije, Bugarske, Rumunije i Grčke.

„Ove četiri zemlje imaju probleme, a naravno ne postoji problem koji se ne može rešiti, za svaki postoji više rešenja, a ovakav skup je koristan da uskladimo rešenja i pronađemo zajedničko“, rekao je Tudose.

Preneo je da su predsednik Srbije i premijeri tri zemlje konstatovali da je potrebno da se organizuje sastanak ministara infrastrukture, energetike, spoljnih i unutrašnjih poslova.

Prihvaćen je, kaže, i poziv da se održi satanak održi početkom marta u Bukureštu, a onda u maju ponovo u Grčkoj.

Cipras: Srbija više ne može biti izvan EU

Srbija ne može više biti izvan evropske porodice pod uslovom da većina stanovništa želi da bude deo EU, izjavio je danas grčki premijer Aleksis Cipras na konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerima Bugraske i Rumunije.

„Mi verujemo da bi EU trebalo vrlo uskoro da ispravi veliku gresku koja svoje korene vuče na koji način se Evropa odnosila prema Balkanu do sada“, rekao je Cipras.

Govoreći o današnjem skupu, Cipras je podsetio da takvi sastanci sada postaju institucija koja je konstruktivna i inspirativna za buduću perspektivu zemalja Balkana i dodao da ima veliku simboličnu važnost.

Počelo je, podseća Cipras, kao tripartitni sastanak u Solunu, a onda je usledio sastanak u Varni kome su prisustvovale četiri zemlje.

„Mi ne možemo da čekamo da nam ministar neke druge velike sile kaže šta treba da radimo, da nas uzme za ruku i pokaže. Moramo da sarađujemo i da imamo sopstevnu inicijativu, kao i da promovišemo mir i stabilnost u regionu“, rekao je Cipras i istakao da Srbija, Grčka, Bugarska i Rumunija treba blisko da sarađuju.

Predsedavanje Bugarske EU Cipras vidi kao priliku za ceo Balkan da promoviše zajedničke ideje i uverenja.

„Mi smo dobili priliku da u Sofiji 2018.godine oživimo plan iz Soluna koji mora da se zasniva i na zajednickoj viziji za našu budućnost. Pozdravljam predlog Bojka Borisova da se organizuje samit EU i Zapadnog Balkana koji će poslati poruku da će bugarsko predsedavanje biti predsedavanje Balkana“, istakao je grčki premijer.

On je rekao da želi da se sva četvorica ubuduće češće sastaju, ali istovremeno i sa susedima, da se sa njima razgovara o problemima, bez obzira koliko oni bil teški.

Kaže da je potrebno da se prave dobrosusedski odnosi i da uzmu sudbinu u svoje ruke.

Primetivši da se zapadni svet danas suočava sa tokovima migracija i da neke zemlje pozivaju na povratak nacionalizma, izgradnju zidova, što je, kaže, neka logika hladnog rata, Cipras kaže da bi to bilo katastrofalno za budućnost.

„Verujem da samo putem saradnje, solidarnosti, postovanjem međunarodnog prava i međunarodnih ugovora možemo da ostvarimo prosperitet“, rekao je on.

Cipras je rekao da je na sastanku bilo reči o infrastrukturnim projektima, te da je bilo reči o energetici.

Vučić i Borisov o gasnoj interkonekciji, putevima,prugama…

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija nikome nije pretnja i da je svojom uzdržanošću uspela da sačuva mir i stabilnost, te doprinese rešavanju najvitalnijih ekonomskih problema, kao i da će tim putem nastaviti i doprinositi predvidivosti celog regiona.

On je na konferenciji za štampu, posle razgovora sa premijeroma Bugarske, Grčke i Rumunije Bojkom Borisovim Aleksisom Ciprasom i Mihaijuom Tudeoseuom, poručio da će Srbija nastaviti da se kao zemlja pomaša odgovorno i ozbiljno.

Na pitanje o gasnoj interkonekciji Vučić je kazao da je sa gostima razgovarao o toj temi i da taj projekat našu stranu košta 85 miliona evra.

Vučić je preneo da je Srbija dobila veliki grant od EU u iznosu od 49,1 miliona evra, te da je ostala finansijska sredstva obezbedila.

„Računamo da u najskorije vreme možemo projekat da privedemo nameni“, podvukao je on.

Pomenuo je nameru Bugarske da izgrad u blizini Crnog Mora evropski hab, sa više cevodovda preko kojeg bi uzimali gas iz više izvora.

„To je za nas od velikog značaja, jer Srbija kako se razvija sve više povećava potrošnju gasa. Mi smo zemlja kranova i sve veći razvoj nam povećava godišnju potrošnju gasa za između 200 i 300 miliona kubnih metara“, objasnio je on.

Kazao je da je razgovarano i o formatu „16+1“ dodajući da je bitno da se rekonstruiše železnička i putna infrastruktura, primetivši da su pruge u našoj zemlji veoma loše, posebno na Koridoru 10 ka Solunu i Sofiji.

„Mi ćemo rekonstrukisati tu infrastrukturu. Dogovor je da pokušamo da pronađemo najjeftinija sredstva za našu zemlju. Postoji više izvora od EIB do mnogih drugih. U to ćemo uključiti rado i mogućnost dobijanja kineskih finansija, ako bi bili pod povoljnim uslovima, naravno usklađeno sa evropskim standardima i propisima“, dodao je on.

Na to se nadovezao i bugarski premijer Borisov koji je izrazio uverenje da će u narednih godinu ili dve biti završeni važni projekti na bržem povezivanju dve zemlje.

On je dodao da sa rumunskim kolegom želi da poveže bolje Bukurešt i Sofiju, i da postoji i progresivna Dunavska strategija, koja treba da ubrza plovidbu Dunavom.

Kada je reč o gasovodu rekao je da ne postoji konkurencija, i da se gasovodi dopunjuju.

„Našem regionu je potrebno više gasa, još boljih transportnih koridora“, rekao je Borisov dodajući da jednom kada imate sve veze one moraju da se prošire.

Sastanak Vučića sa premijerima Bugarske, Rumunije i Grčke

Sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa premijerima Bugarske, Grčke i Rumunije, Bojkom Borisovim, Aleksisom Ciprasom i Mihaijuom Tudoseuom počeo je danas u zdanju na Andrićevom vencu.

Nakon toga će uslediti konferencija za novinare na kojoj će se obratiti predsednik Srbije i trojica premijera, najavila je Pres služba predsednika.

Vučić je sinoć bio domaćin u vili „Mir“ Borisovu, Tudoseu i Ciprasu, a trojicu premijera dočekala je i predsednica srpske Vlade Ana Brnabić.

Vučić je gostima podelio prigodne poklone, a zatim priredio večeru.

Prethodni sastanak održan je u Bugarskoj, u Varni, početkom oktobra, a teme razgovora bile su unapređenje saradnje u oblasti infrastrukture i energetike, kao ključnih za privlačenje investicija i ekonomski razvoj regiona.

Jedna od tema bila je i gasna interkonekcije Srbije i Bugarske.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tada da je za Srbiju važna interkonekcijska veza sa Bugarskom i da je tu najveći deo priprema obavljen, kao i da očekuje realizaciju u što skorijem roku.

„Istovremeno, razgovarali smo o politici. Srbija se nalazi na evropskom putu i ja sam zahvalan i Bugarskoj, i Rumuniji, i Grčkoj na velikoj podršci koju nam pružaju na tom evropskom putu. Jedini sam ovde koji predstavlja zemlju koja nije članica EU. Mislim da zajedno možemo mnogo toga da uradimo bolje za naše građane, za životni standard da EU bude rasterećenija i da ima manje problema nego što ima danas“, rekao je Vučić nakon sastanka u Varni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Petak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Subota
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana