Skupština završila raspravu, o amandmanima u ponedeljak

Objavljeno: 12.04.2018. 17:41 Izmenjeno: 12.04.2018. 17:45

Skupština Srbije završila je danas objedinjanu raspravu o setu finansijskih zakona, a rad će nastaviti u ponedeljak 16. aprila kada će početi pretres o pojedinostima na predložena rešenja.

 

Na dnevnom redu sednice je 20 tačaka, među njima su Predlog zakona o planskom sistemu Srbije, izmene i dopune Zakona o deviznom poslovanju, te izmene i dopune Zakona o računovodstvu.

Raspravljalo se u načelu i o dopunama Zakona o reviziji, izmenama i dopunama Zakona o faktoringu, poreskom postupku i administraciji.

Bilo je reč i o davanju garancije za izgradnju vetroparka „Kostolac“, o garancijama za Srbijagas, a polemisalo se i o izmeni i dopuni Konvencije o privremenom uvozu.

Među tačkama je i potvrđivanja finansijskog ugovora za železničku prugu Niš-Dimitrovgrad kao i još nekoliko sporazuma.

Pored toga, na dnevnom redu je i izbor članova Državne revizorske institucije (DRI), organizacija rada Narodne skupštine i izbor člana Komisije za hartije od vrednosti.

Tokom rasprave polemisalo se o Aerodromu „Konstantin Veliki“ u Nišu, kao i ko iz budžeta „ispumpava“ novac, ali i o tome da li je Srbija na „crnoj listi“ Organizacije za sprečavanje pranja novca FATF-a.

Martinović: Aerodrom ostaje u Nišu, grad bez obaveza

Šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović izjavio je danas da Aerodrom „Konstantin Veliki“ ostaje u Nišu i dalje će ga koristiti građani Niša i cele Srbije, samo što grad Niš više neće imati obavezu od 64 miliona evra prema Vladi Srbije.

„To je ono što vi nećete da kažete građanima Niša. Koristite svaku moguću priliku kada se građani okupe da kažete – mi to podržavamo zato što Vlada Srbije i Aleksandar Vučić hoće da nam otmu grad Niš, odnosno Aerdorom“, rekao je Martinović u Skupštini Srbije odgovarajući Goranu Chiriću iz DS.

On je poručio demokratama da prestanu da obmanjuju građane Niša da suy veliki branioci aerodroma od Vlade Srbije.

Martinović je naveo da Vlada Srbije pomaže Nišu tako mu šta sa „leđa skida jedan veliki teret“.

„Iznos od 64,2 miliona evra – tolika je šteta koju je DS napravila gradu Nišu i sad se postavlja pitanje, šta bi bilo da Vlada Srbije, poštujući odredbe ugovora koji ste vi potpisali 2010.godine, presavije tabak i tuži grad Niš. Niš bi bio blokiran, bankrotirao bi, kao što bi i Srbija bankrotirala 2012. godine, odnosno 2013. godine da ste vi nekim slučajem ostali na vlasti“, rekao je Martinović.

Aerodrom će, kaže Martinovuć, ostati u Nišu, samo što će biti mnogo razvijeniji.

„Država će investitati u svoj aerdrom i nećemo više morati da plaćamo Montenegro erlajnsu i drugim kompanijama da sleću na niški aerdorom“, rekao je šef poslanika SNS.

Polemika – ko je „ispumpavao“ novac iz državnog budžeta?

Raspravu o nizu finansijskih zakona danas je u jednom delu obeležila polemika poslanika Dveri Boša Obradovića i ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, u koju se uključio i šef poslanika SNS Aleksandar Martinović.

Polemika je bila o tome da li je i ko „ispumpavao“ novac iz državnog budžeta.

Obradović je, govoreći o izboru predsednika i Saveta DRI, rekao da nema važnijeg posla u državi od toga da se utvrdi “ko krade pare iz budžeta Srbije i budžeta lokalnih samouprava kako se koristi imovina u vlasništvu Srbije, odnosno lokalnih samouprava”.

Zamerio je što Skupština šsest meseci nije izabrala novi DRI, te dodao oni koji su predloženi u Savet te institucije, a bliski su SNS i SPS, neće kontrolisati njihove kadrove.

Obradović je rekao da je od 2008. do 2014. godine, “pola vlasti DS, pola vlasti SNS, u obe vlasti SPS”, nenamenski potrošeno “na osnovu izvestaja DRI 5.881 milijardi dinara, ili 59 milijardi evra” i upitao da li je neko za to odgovarao.

Ministar Stefanović je na to uzvratio da će odgovarati svako za koga se dokaže da je učestvovao u bilo kakvom koruptivnom delu, ali da je nemoguće da neko proneverio toliki novac.

“S obzirom da je budžet Srbije oko 10 milijardi evra godišnje, to bi značilo da je neko za taj period proneverio sve pare Srbije i da ni jedan dinar, pa čak ni onaj za plate poslanika, nije potrošen u skladu sa zakonom. Ako je u pitanju 60 milijardi znači da su za šest godina svi budžeti Republike, uključujući sve plate svih koji primaju platu uz javnog sektora, pronevereni. To je nemoguće”, rekao je Stefanović.

Dodao je da vladajuća većina nije imala nikakav problem sa ljudima koji su izabrani u prethodnom periodu, poput predsednika DRI.

Šef poslanika SNS Aleksandar Martinović rekao je da je su Dveri i Boško Obradović „ispumpavale“ državni novac od 2004. godine do danas, a da je počeo sa tim već 2004. godine, za vreme martovskog pogrom Srba na KiM.

“Te 2004. godine je “Kolubara“ zabeležila gubitak od skoro 10 milijardi dinara, a istovremeno je, i pored tog gubitka, uspela da izdvoji više od 140 miliona raznim udruženjima, a jedno od tih udruženja su i Dveri, kojima je iz “Kolubare“, koja je grcala u dugovima, bespovratno dato 4,2 miliona dinara. To je nastavljeno 2007, 2008, 2009. i 2010. godine”, kazao je Martinović.

Kako je rekao, Obradović se u „ispumpavanje“ državnog novca mnogo bolje razume od SNS, jer se SNS nikad na takav način nije finansirala.

Martinović je rekao da su Dveri, iako je Obradović “veliki protivnik DS i svega što je DS uradila”, 2008. i 2009. godine od Ministarstva za dijasporu “kao da su Dveri u Americi ili Australiji”, dobile više od milion dinara.

Poslanik SPS Neđo Jovanović rekao je da “licemerno bilo šta reći o bilo kome, a da se ne pođe od sebe” i da je SPS uvek otvorena za svaku proveru rada.

Obradović je imao zamerku i zbog velikih zajmova države kod banaka koje će, kako je rekao, buduće generacije morati da vraćaju, a upitao je i ko su oni koji uzimaju proviziju prilikom dobijanja kredita.

Ministar Stefanović je na to uzvratio pitanjem Obradoviću: “Ne mislite valjda da KfW” nekome plaća proviziju za uzimanje kredita?”.

Poslanici o ZSO, nesreći vojnog aviona, presudi Šešelju…

žPoslanici Skupštine Srbije danas su na početku sednice postavljali pitanja, a teme su bile Zajednica srpskih opština, pad vojnog aviona, ali i presuda lideru radikala Vojislava Šešelja.

Ðorđa Vukadinovića iz poslaničkog kluba Za spas Srbije – Nova Srbija pitao je kakva je procena Ministarstva odbrane i ministra o odgovornosti u vezi s padom vojnog aviona juče kod Kovačice, da li je reč o tehničkoj neispravnosti, o ljudskom faktoru, u šta, naveo je, ne veruje, jer je reč o visokoobučenim oficirima, ili o nečemu trećem.

Nesreće se dešavaju, ali treba učiniti sve da ih bude manje, rekaoje Vukadonović te dodao da bi više voleo da se o nabavci vojne opreme ne piše u tabloidima, već da se radi nešto konkretno.

Njegovo pitanje za predsednika i premijerku je bilo i na temu Zajednice srpskih opština, uz opasku da je reč o „nekoj vrsti španske serije ili sapunice sa tzv. Zajednicom srpskih opština“, i uz konstataciju da se „ni na jednom mestu u Briselskom sporazumu ne pominje vlada ili država Srbija, ali se pominju Priština i kosovske institucije“.

On je upitao premijerku i da li misli da je vreme da se direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić odmori, odnosno povuče sa funkcije koju obavlja.

Poslanik Narodne seljačke stranke Marjan Rističević rekao je da očekuje izvinjenje od Vukadinovića zbog izjave u kojoj je ZSO nazvao sapunicom, jer to, kaže, za njega, a posebno za ljude koji tamo žive, nije sapunica, kao i izvinjenje što je pokušao ekspoataciju smrti pilota u jučerašnjem udesu vojnog aviona.

U vezi sa Zajednicom srpskih opština pitanje je imao i poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić, koji je pitao predsednika Vučića i ministra spoljnih poslova Ivicu Dačića „da li znaju šta su potpisali u Briselu i šta u sprihvatili potpisivanjem Briselskog sporazuma“.

„Da li znaju da su potpisivanjem Briselskog sporazuma prihvatili pravni sistem nezavisnog Kosova na severu Srbije? Da li znaju da su potpisivanjem Briselskog sporazuma potpisali još devet sporazuma koji su uglavnom bili na štetu Srbije“, pitao je Aleksić.

Poslanik SRS Nemanja Šarović pitao je šta će država da učini povodom jučerašnje presude Vojislavu Šešelju, jer je, kaže, nedopustivo da državni organi ne reaguju na bilo koji način na tu osudu.

On je dodao da presude Haškog suda nisu uperene protiv pojedinca već protiv Srbije i građana Srbije, te da presuda na samog Šešelja neće imati nikakvo posebno dejstvo, ali će imati na Srbiju.

Kako je rekao, presuda je protivpravna i nije zasnovana na činjenicama.

Rističević je još pitao i šta će vlada da preduzme povodom izjave poslanika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislava

Žigmanova koji je, kaže, rekao da su državne strukture stajale iza zločina u Hrtkovcima i da je 1991-1992. godine ubijeno 25, a proterano 35.000 Hrvata iz Srbije.

Zatražio je da mu se dostavi spisak tih ubijenih Hrvata i da mu se odgovori da li su „ti Hrvati iz Hrtkovaca menjali kuće sa Srbima iz Hrvatske i te ugovore overavali u sudu“.

Dodao je da je Šešelj mogao da odgovara samo za verbalni delikt, koji je ukinut, a da u Hrtkovcima nikakvog zločina nije bilo.

Imao je pitanje i za one „koji učestvuju u niškim demonstracijama“, a u vezi sa niškim aerodromom: „Pošto je država dala 50 miliona za Klinički centar, pošto država ulaže u Niš, pitam demonstrante da li oni doživljavaju Srbiju kao svoj deo?“.

Predsednik Dveri Boško Obradović imao je pitanje za ministarku bez portfelja zaduženu za demografiju i populacionu politiku Slavicu Ðukić Dejanović i to na koji način planira da se pomogne u malim mestima, manjim opštinama i seoskim sredinama, kako tamo zadržati stanovništo, rešiti problem bele kuge i pomoći onima koji tamo žive.

Poslanicu Lige socijaldemokrata Vojvodine Nadu Lazić zanimalo je kada će biti osposobljnen sportski aerodrom „Čenej“ kod Novog Sada za manje putničke avione, a samostalna poslanica Aleksandra Čabraja pitala je kada će biti objavljeni svi ugovori u vezi sa aerodromom „Nikola Tesla“, niškim aerodromom „Konstanin Veliki“ i Er Srbijom.

Nakon dela predviđenog za postavljanje pitanja, poslanici su nastavili načelnu raspravu o finansijskim zakonima.

Skupština nastavila rad, minut ćutanja za Zorana Krasića

Minutom ćutanja preminulom narodnom poslaniku SRS Zoranu Krasiću, Skupština Srbije nastavila je sednicu na čijem je dnevnom redu set finansijskih zakona.

Na početku današnjeg dela sednice poslanici postavljaju pitanja vladi, što im je omogućeno u skladu sa Poslovnikom, svakog utorka i četvrtka.

Na sednicu se vratio i deo opozicionih poslanika koji su juče napustili salu, u znak solidarnosti sa šefom poslanika SDS Markom Ðurišićem kome je predsednica parlamenta izrekla četiri opomene i meru udaljenja sa sednice.

Ministar za rad Zoran Ðorđević obrazložio je juče prvu tačku dnevnog reda – Predlog zakona o planskom sistemu Srbije i pozvao poslanike da podrže i ostale zakonske predloge.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Ponedeljak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Utorak
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana