Otvoren okrugli sto o zloupotrebi dečjeg rada Tanjug

Objavljeno: 07.11.2016. 16:54 Izmenjeno: 08.11.2016. 12:02

U Srbiji je suštinski problem prepoznati da postoji zloupotreba u dečjem radu i da samo dete to prepozna, jer se kod nas to često vidi kao jedini mogući način života, poručeno na okruglom stolu „Unapređenje normativnog okvira za zaštitu dece od zloupotrebe dečjeg rada“.

 

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin prisutvovao je otvaranju okruglog stola na kojem se govorilo o tome kako se na nacionalnim nivou može smanjiti pojava dečjeg rada.

Tom prilikom poručio je da deca u Srbiji vrlo često ne vide da su eksploatisana, jer im je taj rad najčesće nametnut od porodice i oni ga ne vide kao pogrešnog.

Resorno ministarstvo je upravo zbog toga, istakao je Vulin, donelo predlog uredbe da se napravi lista koja su to opasna zanimanja koja nije moguće dati detetu.

Po prvi put su, u cilju da se u toj borbi ide i „korak dalje“, osnovani i posebni timovi u 115 centara za socijalni rad, koji se isključivo bave „decom ulice“, rekao je Vulin.

Timovi najpre prepoznaju decu, objasnio je Vulin, a onda učine sve što je potrebno da bi ona odatle otišla.

U gradu Beogradu su timovi formirani u svim Centrima za socijalni rad i ove godine je prepoznato 61 dete kojem je potrebna pomoć i većina njih je smeštena u domove ili hraniteljske porodice.

„Ono što nas posebno raduje jeste da smo u 12 slučajeva uspeli da vratimo decu u njihove biološke porodice. Ojačali smo porodicu, porodica više ne čini istu grešku“.

Problem eksploatacije postoji i sa decom migranata.

Prema Vulinovim rečima, problem eksploatacije je prepoznat kod 240 migrantske dece, od kojih najmlađe ima osam godina.

Za svakog od njih je, kaže Vulin, takođe obezbeđen smeštaj.

Dečja eksploatacija kroz rad se uglavnom vrši na selu, istakao je on, jer se tamo ne razume razlika između „deteta i radne snage“.

Zamenica predsednice Odbora za prava deteta Skupštine Srbije Milena Bićanin rekla je kako je Strategija obrazovanja postavila cilj da 95 odsto dece završi osnovno obrazovanje.

Kako je rekla, kvalitetno obrazovanje u osetljivim pororidcama je ključno jer u tim porodicama deca su prisiljena da rade od malih nogu.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je rekla kako se mnogo radi na tome da se deca zaštite od diskriminacije te da se mora zajedno raditi na implementaciji normativnog okvira da se deca zaštite.

Decu je potrebno, istakla je Janković, informisati i ona moraju znati koja su njihova prava.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Petak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Subota
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana