Dodik: Dogovori sa Svesrpskog sabora doprinose trajnoj stabilnosti Srpske tanjug

Objavljeno: 09.06.2024. 13:21 Izmenjeno: 09.06.2024. 13:21

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da dogovori sa Svesrpskog sabora doprinose trajnoj stabilnosti Srpske. Dodik je istakao da u Republici Srpskoj niko ne treba da se brine, samo mogu oni koji bi Srpskoj naneli neke probleme. On smatra da je juče na Svesrpskom saboru u Beogradu sve rečeno i viđeno, da je donesena […]

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da dogovori sa Svesrpskog sabora doprinose trajnoj stabilnosti Srpske. Dodik je istakao da u Republici Srpskoj niko ne treba da se brine, samo mogu oni koji bi Srpskoj naneli neke probleme. On smatra da je juče na Svesrpskom saboru u Beogradu sve rečeno i viđeno, da je donesena sveobuhvatna deklaracija koja dijagnostikuje stanje i postavlja prave odgovore na pitanje poput lažnog visokog predstavnika. Dodik je rekao da je zahvalan predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na tome što su duže vreme radili zajedno na tekstu deklaracije i na tome da se održi jedan ovakav Sabor. On je naglasio da se sada vidi da pozicija Republike Srpske nije neshvaćena u Srbiji, prenosi Srna. „Ima onih koji svašta govore, specifično za neke naše ljude da komentarišu nešto što nisu ni videli, ni znaju, a kada to vide ne znaju reći izvinite“, rekao je Dodik novinarima u Kozarskoj Dubici. On je naveo da Srpska radi sve putem svojih političkih prava, podsetivši da je jedna od potpisnica Dejtonskog sporazuma i da su u svim ugovornim odnosima strane slobodne da izađu iz tog odnosa. „To nije ništa nenormalno, samo se nama zabranjuje da pričamo, navodno moramo svi da prihvatimo ono što nam neko govori“, rekao je Dodik i dodao da su to nametnule strane kancelarije i oni koji u njima smišljaju podvale, a narode drže u posvađanosti. Za pokušaje da od srpskog naroda naprave da je genocidan, Dodik je istakao da to nije tako, da su drugi genocidni, te upitao kako bi nazvali to što su muslimani zajedno sa ustašama poklali Srbe. „Oni pokušavaju da to revidiraju, ali ono što su uradili jeste da su homogenizovali i otvorili oči srpskom narodu“, istakao je Dodik. Dodik je dodao da Srbi nude slobodu, mir, saradnju, ali ne mogu prihvatiti dominaciju, napomenuvši da se trudi da Bošnjaci u Srpskoj imaju potpunu slobodu. „Za mene je antisrbin svaki Srbin koji svoje srpstvo pokazuje time da bi naštetio nekome ko je drugačiji“, rekao je Dodik. Da je postojala želja da na ovim prostorima bude trajno pomirenje među ljudima, Dodik je rekao da je u tom slučaju najbolje bilo da su se narodi u vreme raspada bivše Jugoslavije podelili u posebne države i da svako upravlja sa svojim resursima.

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Nenad Stevandić izjavio je da Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena juče u okviru Svesrpskog sabora, nije nikakav demonstrativni akt, već je reč o aktu kojim se uređuje budućnost našeg naroda i koji će pre ili kasnije biti izložen u muzeju. Stevandić je za Tanjug rekao da su se geopolitičke prilike promenile, što nas je dovelo u poziciju da potpišemo dokument kojim se definišemo kao jedan narod. „I na Kosovu i Metohiji i u Republici Srpskoj i u Crnoj Gori, budući da Srbija kao matica, a Republika Srpska kao državotvorni entitet imaju formalitet na potpisivanje takvog dokumenta. On je potpisan između dve vlade i ići će u dve skupštine“, naveo je Stevandić. Deklaracija je, prema njegovim rečima, s pravne strane nedodirljiva jer je zasnovana na međunarodnim ugovorima i rezolucijama Ujedinjenih nacija. Dodaje da je povodom njenog usvajanja najviše čestitki pristiglo iz američke i nemačke dijaspore i ističe da je prvi put za 32 godine postojanja Republike Srpske predsednik srpskog parlamenta pozvao svoje kolege s druge strane Drine. Osvrćući se na to što je američki AP Svesrpski sabor ocenio kao „nacionalistički skup, koji je podigao obrve državama u regionu“, Stevandić je rekao da se oni još uvek vode stereotipima iz devedesetih godina prošlog veka. „Oni to posmatraju i na način da jedina nezavisna zemlja od Atlantskog okeana do Crnog mora, koja ne pristupa vojnim blokovima ni NATO-u jeste Srbija i uz nju Bosna i Hercegovina, zato što je Republika Srpska ta koja ne dozavoljava ulazak BiH u NATO“, naglasio je Stevandić. Govoreći o raspisivanju konkursa za idejno rešenje za izgradnju memorijalnih centara posvećenih jasenovačkim žrtvama, predsednik Narodne skupštine RS je rekao da smo dovoljno ekonomski snažni da ulažemo u duhovnu obnovu. Osvrćući se na rezoluciju o Srebrenici, Stevandić kaže da mi ne negiramo zločin koji se tamo dogodio, ali da srpskom narodu niko ne može da lepi etiketu genocidnosti. „Smatramo da je to naša mrlja, ali mnogo je drugih mrlja koje su skrivene i naša je u toj varijanti dosta manja“, kaže Stevandić. U nacrtu deklaracije je navedeno da Svesrpski sabor smatra da je Sretenje, 15. februar, Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati, a Stevandić tim povodom ističe da se Republika Srpska neće odreći 9. januara, Dana Republike Srpske. „Nama je 9. januar rođendan, a rođendan ne mora da bude Dan državnosti. Državnost je nešto što možda pripada jednom širom spektru. Mi Sretenje (15. februar) dodajemo, tako da ne oduzimamo 9. januar“, istakao je predsednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Petak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Subota
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana