Unapređenje socijalnog dijaloga u lokalnim samoupravama Studio B

Objavljeno: 27.11.2019. 12:25 Izmenjeno: 28.11.2019. 09:45

Tema debate, koju je je organizovao Socijalno-ekonomski savet Grada Beograda, je unapređenje socijalnog dijaloga u lokalnim samoupravama u Srbiji.

foto Beoinfo

Gradonačelnik Zoran Radojičić ocenjuje da je Socijalno-ekonomski savet Beograda najintenzivniji rad i najzapaženije razultate ostvario je u poslednje tri godine i da može biti primer drugim lokalnim savetima.

Za Beograd je važno da unija poslodavaca da svoj doprinos zajedno sa sindikatima kako bi poslovni ambijent u prestonici bio što bolji, istakao je Radojičić.

– Ključni zadatak ovog saveta je da zajedno sa predstavnicima sindikata i poslodavaca na savetodavnom principu razmotri sve odluke Grada Beograda koje utiču na položaj zaposlenih u Beogradu. Radom Socijalno-ekonomskog saveta najbolje se oslikava odgovorna politika grada  u oblastima koje se, pre svega, odnose na položaj zaposlenih na teritoriji Beograda. Sa jedne strane su poslodavci koji kreiraju uslove rada, a sa druge sindikati koji sa aspekta prava zaposlenih i uslova njihovog rada govore o realnoj situaciji – rekao je gradonačelnik.

On je istakao da je posebno ponosan na činjenicu da su u prethodnom periodu potpisani pojedinačni i kolektivni ugovori sa svim javnim komunalnim preduzećima i njihovim reprezentativnim sindikatima.

– Pored javnih komunalnih preduzeća, kolektivni ugovori potpisani su i u okviru Gradske uprave, kao i u predškolskim ustanovama. Uloga Socijalno-ekonomskog saveta u procesu pregovaranja sa svim ovim sindikatima do potpisivanja ugovora bila je veoma dragocena. Veliki doprinos radu Socijalno-ekonomskog saveta dala je i Unija poslodavaca. Veoma nam je značajno da prilikom donošenja važnih odluka na sednici Skupštine grada prethodno sagledamo i čujemo mišljenje i sugestije Unije poslodavaca, jer naš cilj jeste da pravimo podsticajni privredni ambijent. Grad Beograd će pružati svaku vrstu podrške savetu sa ciljem da se unapredi položaj zaposlenih, a samim tim i kvalitet života sugrađana i sveukupni razvoj Beograda – dodao je Radojičić.

Pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović je istakao da je u poslednjih nekoliko godina rad Socijalno-ekonomskog saveta „otkočen”, jer nije adekvatno funkcionisao uprkos činjenici da je osnovan pre više od 10 godina.

– Ta inicijatva je išla prvenstveno od sindikata. Oni su pretdstavljali svojevrstan „pozitivni pritisak”, kako bi se na lokalnom nivou prihvatilo ono što se dešava na republičkom. Tokom poslednjih godina, pokušali smo da otvorimo različite teme i održimo dijalog, jer suština funkcionisanja Socijalno-ekonomskog saveta jeste postojanje dijaloga. Planiramo da organizujemo sednice ovog saveta u prigradskim opštinama, gde bismo pozvali predstavnike opština, preduzeća, preduzetnike koji rade na tim teritorijama, kao i druge organizacije i predstavnike sindikata – rekao je Mladenović.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da ovo ministarstvo nije zadovoljno načinom rada većine lokalnih socijalno-ekonomskih saveta.

– Naša želja je da možda i ličnim zalaganjem probamo da iniciramo promene, kako bi lokalni saveti počeli bolje da funkcionišu. To smo pokušali, pre svega, prisustvovanjem na njihovim sednicama, ali mislim da „na lokalu” postoji problem sa razumevanjem osnovne funkcije ovog saveta. Sindikati su predložili da se u taj posao krene regionalnim principom, a ne lokalnim, kako bi posle predstavnici regiona krenuli da rade sa lokalnim savetima. Ukoliko uspemo u nameri da poboljšamo rad lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, siguran sam da će se to pozitivno odraziti i na rad republičkog Socijalno-ekonomskog saveta – rekao je Đorđević.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Utorak
Pretežno oblačno

Trenutna temperatura 17°C

Pretežno oblačno

Sreda
Poslepodnevni pljuskovi

Max: 21°C
Min: 15°C

Poslepodnevni pljuskovi

Vremenska prognoza za 5 dana