Tramp doputovao u Rijad, prvu stanicu svoje turneje Tanjug

Objavljeno: 20.05.2017. 15:06 Izmenjeno: 21.05.2017. 10:36

Američki predsednik Donald Tramp doputovao je u Rijad, čime je otpočeo svoju prvu međunarodnu turneju otkako je preuzeo funkciju predsednika. On je tako postao prvi američki predsednik kome je Saudijska Arabija, ili bilo koja većinski muslimanska zemlja, prva strana destinacija na toj funkciji. Bela kuća saopštava da je da je prvog dana posete dogovorena prodaja američkog oruuzja vrednog skoro 110 milijardi dolara.

 

„Ovaj paket odbrambene opreme i usluga predstavlja podršku dugoročnoj bezbednosti Saudijske Arabije i Zalivskog regiona u svetlu iranskih pretnji“, naveo je neimenovani zvaničnik Trampove administracije, prenosi AFP.

On je dodao da će ovom prodajom biti poboljšana saudijska „mogućnost da doprinese antiterorističkim operacijama širom regiona, čime će se smanjiti teret koji se nalazi na vojsci SAD u obavljanju ovih operacija“. Veći deo paketa odnosi se na ono što su SAD obećale Saudijcima pre dolaska Trampa na vlast.AP je naveo da je Trampova administracija juče informisala američki Kongres i da će prodati 500 miliona dolara vrednu isporuku precizno vođene municije Saudijskoj Arabiji. Stejt department je naveo da će municija poboljšati mogućnosti gađanja saudijske vojske, posebno u Jemenu gde je kritikovana zbog civilnih žrtava u borbi protiv pobunjenika koje podržava Iran.

U planu americkog predsednika je put i u Izrael, Italiju, Vatikan i Belgiju. U Briselu će učestvovati na samitu NATO-a, a na Siciliji – sastanku G7.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Petak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Subota
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana