Vesić se sastao i sa potpredsednikom komore industrijalaca Fratišekom Čalopekom i razgovarao sa predstavnicima brojnih evropskih i čeških kompanija koje su zaintresovane za ulaganje, među kojima su „EP holding” i „Veolija”.
–U ovom trenutku nema boljeg mesta za investiranje u Evropi od Srbije i Beograda. Okrenuti smo ka investicijama i to pokazuju rezultati koje imamo u poslednje četiri godine. Nezaposlenost je pala sa 24 odsto na ispod 10 odsto – ukazao je Vesić i precizirao da danas u srpskoj prestonici radi oko 720.000 ljudi, a pre četiri godine 560.000.
Takođe, napredak pokazuje i prosečna plata u Beogradu koja danas, kako kaže, iznosi 576 evra, što je za 116 evra više nego pre četiri godine.
–To pokazuje da se Beograd razvija i da svoju priliku mogu da traže kompanije iz Češke – rekao je Vesić za Tanjug koji je, takođe, izrazio zadovoljstvo što je jednodnevni boravak srpske delegacije u Pragu završen sastankom sa visokim državnim zvaničnicima.
Prema Vesićevim rečima, sastanak sa potpredsednikom češke vlade pokazuje koliko im je značajna saradnja sa Srbijom i Beogradom.
Ističe da je na tom susretu bilo reči o projektima čeških kompanija u Beogradu koje, kako kaže, treba da dođu u još većem broju i iskoriste dobru političku i sve bolju ekonomsku saradnju koja postoji između dve zemlje.
–Mi u ovom trenutku razgovaramo sa Tatrom, kompanijom čiji se tramvaji nalaze u Beogradu o njihovoj restauraciji. Intezivno pričamo o mogućnostima da se to uradi i verujem da ćemo u narednom periodu, u skladu sa našom zakonskom procedurom, moći da modernizujemo tramvaje – rekao je Vesić.
Navodeći da je jedna česka kompanija kupila „Filmski grad”, Vesić je izrazio nadu da će već iduće godine biti rekonstruisani studiji što će, veruje, omogućiti da se u Beogradu snima više filmova.
–Razgovarao sam sa kompanijom EP holding koja je zaintresovana za ulaganje u energetiku, u sisteme toplotnog grejanja, i koja je jedna od najmoćnijih kompanija. Imaju nameru da rade u Beogradu, a ja sam preneo sve one potencijale i povlastice koje dajemo kao grad, pored onih koje daje Republika”, istakao je Vesić.
Mišljanje je da je došlo vreme da i druge češke kompanije slede primer onih koje su već ulagale u Beograd.
–Činjenica da su velike češke kompanije zaintresovane za investiranje govori da je Srbija postala stabilna, jer Česi obično ne dolaze prvi, već uglavnom slede nemačke kompanije a u Srbiji danas, pored kineskih koje su tu od ranije, imate najviše nemačkih i francuskih kompanija – rekao je Vesić.
Danas, kako kaže, i privrede drugih zemalja slede njihov primer i sve to govori da je Srbija interesantna destinacija za ulaganja.
U delegaciji sa Vesićem bio je i predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, gradski sekretar za javni prevoz Jovica Vasiljević, v.d. direktora GSP Radiša Momčilović i predsednik Mešovitog komiteta za saradnju Srbije i Češke i državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma Stevan Nikčević.