Učesnici su imali priliku da diskutuju i prate prezentacije o važnim temama iz oblasti baza podataka o saobraćajnim nezgodama, ali i ostalih oblasti bezbednosti saobraćaja i na taj način doprinesu definisanju narednih koraka kada je u pitanju rad te svetske organizacije.
Jasmina Milošević, v.d. direktorka Agencije rekla je da je proces validacije podataka o saobraćajnim nezgodama završen i da se očekuje da će se u najskorijem periodu podaci o saobraćajnim nezgodama koje su se dogodile u Srbiji naći u najznačajnijoj međunarodnoj bazi podataka o saobraćajnim nezgodama i postati deo zvanične statistike.
„Biti u tako značajnoj i velikoj bazi podataka je važno jer učestvujemo u globalnoj statistici, a jedino uz pravovremene podatke i uz razmenu iskustava mogu da se planiraju strategije, sprovode projekti i kampanje koji će doneti rezultate u povećanju bezbednosti saobraćaja na planetarnom nivou. Saobraćajne nezgode su problem svakog društva i dešavaju se u celom svetu, a svi imamo samo jedan zajednički cilj, spašavanje ljudskih života i smanjenje broja saobraćajnih nezgoda, naročito onih sa smrtnim ishodom“, rekla je Milošević.
Direktor policije Vladimir Rebić je rekao da su MUP i ABS uveli Srbiju u red od desetak zemalja u svetu koje na adekvatan način evidentiraju sve okolnosti i sve podatke o saobraćajnim nezgodama.
„U Srbiji je aktuelan trend smanjenja stradanja na putevima. Na početku ovog veka imali smo oko 170 poginulih na milion stanovnika, a 2008. smo adekvatnim merama uspeli taj broj da spustimo na 120. Prošle godine na srpskim putevima na milion stanovnika stradalo je oko 80 ljudi. Ako se taj trend nastavi do kraja godine, na karaju ove godine taj broj će biti 75. Naravno da još uvek nismo zadovoljni, jer je ova brojka u najrazvijenijim evropskim zemljama značajno manja“, izjavio je Rebić.
IRTAD (International Road Traffic Safety Data and Analysis Group) predstavlja Međunarodnu grupu za podatke i analize bezbednosti saobraćaja koja je stalna radna grupa Međunarodnog transportnog foruma, sastavljena od eksperata bezbednosti saobraćaja i statističara iz renomiranih instituta, državnih putnih i transportnih uprava, međunarodnih organizacija, univerziteta, automobilskih udruženja, automobilskih industrija i drugih.
Trenutno, članstvo u grupi ima više od 80 organizacija iz 40 država, kao što su Nemačka, Austrija, Belgija, Kanada, Francuska, Švedska, Španija, Slovenija, Velika Britanija, SAD i druge, a Srbijaje članica od 1. januara 2016.