Predsednica Centra za spoljnu politikuAleksandra Joksimović smatra da dolazak visoke predstavnice Evropske unije Federike Mogerini samo u Beograd govori da Unija smatra prištinsku stranu odgovornom za ono što se desilo u ponedeljak. Politički analitičar Dejan Vuk Stanković očekuje da će Srbija ubuduće mnogo oštrije zastupati svoje stavove u pregovorima sa Prištinom, dak Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose očekuje i promenu formata pregovora Beograda i Prištine.
Veoma je važno što se situacija nakon brutalnog hapšenja Marka Đurića u Kosovskoj Mitrovici brzo smirila i što nije eskalirala, kaže Aleksandra Joksimović. Ona smatra da dalji dijalog Beograda i Prištine nema alternativu, ali da je za to potrebno podići nivo poverenja između strana, pre svega formiranjem ZSO, jer kako kaže, postoji ozbiljna namera međunarodne zajednice da se proces normalizacije okonča pravno obavezujućim sporazumom, koji bi trebalo da bude postignut u što kraćem roku.
Dolazak Federike Mogerini u Beograd posle brutalnog incidenta u Kosovskoj Mitrovici, znak je da EU shvata ozbiljnost situacije i da je izuzetno zabrinuta kako će zvanični Beograd reagovati nakon toga, smatra politički analitičar Dejan Vuk Stanković. On očekuje da će Srbija ubuduće mnogo oštrije zastupati svoje stavove, i da se mogu očekivati i korekcije nekih rešenja koja su do sada dolazila iz Brisela.
Destabilizacija stanja na Kosovu traje već duže vreme, a počela je ubistvom Olivera Ivanovića, preko kojeg se olako prešlo, kaže politički analitičar Dušan Janjić. On smatra da će hapšenje Marka Đurića biti okidač koji će ubrzati već postojeće pripreme za početak pregovora u novom formatu, uz dva posmatrača, jednog iz SAD-a i jednog iz Nemačke.
Nakon hapšenja Marka Đurića situacija u južnoj srpskoj pokrajini samo se prividno smirila, dok na Kosovu besni pravi propagandni i špijunski rat, kao i pokušaji vrbovanja Srba da uđu u kosovsku vojsku, smatra bivši operativac državne bezbednosti Božo Spasić. On kaže da Đurićevo hapšenje pokazuje da su Albanci potpuno izmakli kontroli EU i da njihove poslove sada vode Amerikanci, koji imaju veoma čvrst stav prema Kosovu. Jedine svetle tačke u svemu tome jesu odluke rukovodstva Srbije i reakcija ljudi koji vode Srbe na severu Kosova, smatra Spasić.
Spasić kaže da ova godina neće, kako se to često pominje, biti prelomna već izuzetno teška i komplikovana za Kosovo. On smatra da će traganje za rešenjem kosovskog problema trajati još dugi niz godina i da će mnogo šta zavisiti od toga da li će Amerikanci promeniti čvrst stav prema Kosovu.