Prema rečima predsednika Skupštine grada Nikole Nikodijevića, ukoliko gradski parlament usvoji odluku, biće potpisan ugovor za tu investiciju, vrednu oko 300 miliona evra, kako bi se započelo sa realizacijom projekta.
– Time štitimo životnu sredinu, uspostavljamo nove ekološke standarde i prestajemo da budemo jedini grad u ovom delu Evrope koji nema fabriku za preradu otpada – rekao je Nikodijević Tanjugu.
Nadležni u gradu očekuju da izgradnja novog postrojenja započne naredne godine i da fabrika bude izgrađena tri godine od početka radova.
Nikodijević je pojasnio da će nova fabrika tretirati samo onaj otpad koji ne može da ide u reciklažu, dok će u međuvremenu, do izgradnje postrojenja, grad u svim opštinama napraviti reciklažna dvorišta za odvajanje otpada koji može da se reciklira.
– Izgradnjom fabrike počećemo da čuvamo zemljište, vodu i vazduh koji do sada nisu bili zaštićeni, s obzirom na to da smo imali najgoru deponiju koja se nalazila blizu centra grada – rekao je predsednik gradske skupštine i dodao da će se u tom postrojenju proizvoditi i toplotna i električna energija.
Prema rečima Nikodijevića, ugovorom je predviđeno da partner prvo sanira postojeću deponiju u Vinči, koja je stara više od 40 godina.
– Ono što je nama poznato jeste da je ta deponija na nekim mestima duboka i do 70 metara, da postoje opasni zapaljivi gasovi…Taj otpad se mora tretirati sa posebnom pažnjom, moraju se ispumpavati gasovi, separatisati otpad… Tek kada završe tretman deponije, onda kreće izgradnja fabirke i to će trajati oko tri godine – rekao je Nikola Nikodijević.
Na dnevnom redu biće i Predlog odluke o raspisivanju tendera, kako bi se pronašao partner za izgradnju četiri podzemne garaže u centru grada – na Trgu republike ispod „Staklenca”, na Studentskom trgu, na Kosančićevom vencu i u Kosovskoj ulici.
Taj posao, prema procenama, mogao bi da košta između 40 i 45 miliona evra, konačna cifra biće poznata po okončanju tendera.
Nikodijević veruje da bi, nakon tendera i izbora partnera, do februara 2018. godine mogao da bude potpisan ugovor, a zatim i da počne gradnja u drugoj polovini naredne godine.
On je naveo da se izgradnjom podzemnih garaža rešava problem parkiranja u centru Beograda i nastavlja koncept pretvaranja centra grada u pešačku zonu.
Pred odbornicima će se naći i Odluka o novoj lokaciji za postavljanje spomenika Stefanu Nemanji, koji bi trebalo da se podigne na Savskom keju, kod Železničke stanice.
– S ozbirom na to da će ta zgrada po završetku projekta „Beograd na vodi” biti Muzej srednjovekovne Srbije, prikladno je da ispred te zgrade bude spomenik Stefanu Nemanji – rekao je Nikodijević.
Ukoliko odbornici podrže predlog, Nagrada Grada Beograda dodeljivaće se u još jednoj oblasti – za najveće dostignuće u zaštiti životne sredine.
– Mnogo smo uradili na postizanju ekoloških standarda u poslednjih nekoliko godina u gradu i želimo da damo značaj onome što smo radili – rekao je Nikodijević.
Odbornici bi na sednici mogli da se izjasne o predlogu da se bulevar koji spaja Most na Adi sa Tošinim bunarom nazove Bulevar heroja sa Košara.
Građani su tokom višenedeljnog glasanja izabrali taj naziv, Komisija za imenovanje trgova i ulica usvojila je predlog, pa je potrebno još da saglasnost da Ministarstvo kulture, kako bi se i odbornici o tome izjasnili.
Odbornici će, između ostalog, odlučivati i o izmenama Odluke o lokalnim administrativnim taksama, kao i o izmenama Odluke o mreži osnovnih škola u gradu.
Takođe, odlučivaće se i o uspostavljanju saradnje između Beograda i Seula.
Na dnevnom redu su izmene Odluke o utvrđivanju zakupnina za poslovni prostor na kome grad ima posebna svojinska ovlašćenja, Predlog master plana razvoja saobraćajne infrastrukture Beograda, kao i Odluka o raspisivanju javnog konkursa za izbor direktora preduzeća „Putevi Beograda”.