„Korijere dela sera“ prenosi da su novi vicepremijeri i lideri članova vladajuće koalicije – Luiđi di Majo iz Pokreta pet zvezdica i Mateo Salvini iz Lige, nasmejani sedeli jedan pored drugog na ceremoniji, iako su pristigli odvojeno.
Novi ministar rada Di Majo sa ministrima iz Pokreta došao je taksi vozilima, dok je novi ministar unutrašnjih poslova Salvini stigao sopstvenim automobilom.
Premijer Konte, malo poznati profesor privatnog prava kojeg je predložila populistička koalicija Pokreta pet zvezdica i Lige, izjavio je ranije danas da je „pomalo uzbuđen“ zbog polaganja zakletve.
„Da li sam uzbuđen? Pa jesam, malo uzbuđen jesam“, izjavio je Konte jutros italijanskim novinarima koji su čekali da izađe iz kuće.
Novinari su ga u stopu pratili i sinoć, nakon što mu je predsednik Serđo Matarela poverio mandat za formiranje vladu, kada je Konte izašao iz kuće da bi otišao po picu u obližnjem restoranu, što je zabeleženo kao njegova prva večera na funkciji premijera.
Prema proceduri, nova vlada sa premijerom i 18 ministarstava, u kojoj pet funkcija obavljaju žene, zaklela se nakon tradicionalne predaje dužnosti prethodnog predsednika vlade Paola Ðentilonija Konteu, a u utorak će biti održano izglasavanje poverenja novom kabinetu u parlamentu, gde Pokret pet zvezdica i Liga imaju obezbeđenu većinu.
Konte je sinoć predsedniku Matareli predao spisak predloženih ministara, uključujući i evroskeptičnog Paola Savonu kome je pripao resor evropskih poslova, a zbog čijeg predlaganja za ministra ekonomije je Matarela odbio prvobitni Konteov kabinet.
Ekonomista Karlo Kotareli, koji se pojavio kao zamena za Kontea, vratio je prethodno juče italijanskom predsedniku mandat za formiranje vlade.
Konte je predstavljen kao 54-godišnji akademski stručnjak sa međunarodnim iskustvom, koji je studirao ili se bavio istraživanjem na Jejlu, Kembridžu i Sorboni, predavao na javnim, privatnim i katoličkim univerzitetima u Italiji, a u njegovoj biografiji piše i da se „usavršavao“ na Njujorškom univerzitetu i Internacionalnom kulturnom institutu u Beču.
Međutim, „Korijere dela sera“ je pisao da je bečki institut zapravo škola jezika, a da je dopisnik „Njujork tajmsa“ iz Italije Džejson Horovic kontaktirao Njujorški univerzitet čija portparolka mu je u vezi sa Ðuzepeom Konteom navela da „osobe tog imena nema u podacima bilo studenata bilo profesora“.