Grejanje u Beogradu i Srbiji – stabilno

Objavljeno: 16.11.2018. 09:52 Izmenjeno: 17.11.2018. 10:37

Sve spremno za hladne dane i novu grejnu sezonu, kako na nivou Beograda tako i Srbije, elektrane rade sa obezbeđenim rezervama i bez dugovanj. rekli su predstavnici republičke i gradske vlasti.

foto Beoinfo

„Beogradske elektrane“ rade stabilno i spremne su za grejnu sezonu, istakli su ministar energetike Aleksandar Antić, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i predsednik skupštine grada Nikola Nikodijević, koji su jutros obišli ovo javno komunalno preduzeće.

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da su izvršeni remonti i realizovane pripreme, i dodao da će snabdevanje biti stabilno.

„To je značajno ne samo za Beograđane, već i za građane cele Srbije, jer su Beogradske elektrane jedna od najznačajnijih energetskih kompanija u Srbiji, kapitalno važna za energetsku stabilnost zemlje i posle EPS druga najveća kompanija. Ako oni rade dobro, to direktno smanjuje pritisak na energetski sistem i doprinosi njegovoj stabilnosti“, rekao je Antić.

Ministar je istakao i da je na nivou cele Srbije 60 toplana u opštinama i gradovima spremno za hladne dane, te da je snabdevanje gasom u potpunosti uredno.

„Srbija ne duguje Gazpromu za isporučeni gas ni jedan dinar, euro, dolar. Podzemno skladište gasa Banatski dvor je puno do vrha, tu je 450 miliona metara kubnih gasa, a zalihe ostalih energenata takođe na zadovoljavajućem nivou“, naveo je on.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da grejna sezona funkcioniše još od 15. oktobra, da „Beogradske elektrane“ greju oko 310.000 stanova u prestonici, što je polovina svih stanova i kuća koje postoje.

„To je nekih 17 miliona kvadrata stambenog prostora i više od četiri miliona kvadrata poslovnog prostora. Na 310.000 korisnika imali smo do sada 307,308 žalbi što govori da je sistem dobro funkcionisao, a dežurne ekipe su spremne da sve kvarove otklone. Snabdeveni smo svim energentima, trošimo 90 odsto gasa i 10 odsto uglja sa tendencijom da u potpunosti pređemo na gas“, rekao je Vesić.

On je podsetio da će naredne godine početi izgradnja toplodalekovoda Obrenovac – Beograd, koji bi trebao da bude gotov 2021. godine.

„Zahvaljujući Vladi, predsedniku Vučiću i ministru Antiću koji su bili u Kini, počnjemo sa realizacijom ovog projekta koji će nam obezbediti da koristimo paru iz TENT-a i da smanjimo potrošnju gasa za trećinu, odnosno da ceo Novi Beograd i Zemun grejemo na paru“, ističe zamenik gradonačelnika.

On je podvukao da Beogradske elektrane ne duguju nijedan dinar za gas, a da Grad ne duguje nijedan dinar Beogradskim elektranama.

„Podsetiću, da je 2013. godine Grad dugovao 3,5 milijarde dinara toplanama za subvencionisanje plaćanja grejanja, a same toplane su dugovale Srbijagasu tri milijarde dinara, to sada nije slučaj“, rekao je on.

Upitan da li ne početku grejne sezone bilo ušteda i da li će se to odraziti na račune građana, Vesić kaže da nikakvih ušteda nije bilo, već da se grejalo u odnosu na vremenske prilike.

„Ako je temperatura 12 stepeni ili više duže od tri sata u kontinuitetu ne greje se, kada padne ispod 12 onda se greje, to je pravilo i po zakonu. U Beogradu je poslednji put grejanje poskupelo 2015. pre toga je Ðilas podigao cenu 2013. godine. Već tri godine se ne menja cena i neće se menjati naredne godine, znači četiri ili možda pet godina je cena ista“, rekao je on.

Dodaje, da su pravila jednostavna i da sve zavisi od temperature, te da su cene utvrđene na skupštini Grada i ne mogu se povećavati i smanjivati „kao na pijaci“.

Predsednik skupštine Grada Nikola Nikodijević rekao je da je Grad ove godine uložio dve milijarde dinara u remont mreže, tamo gde je ona bila najranjivija.

„Urađena je i rekonstrukcija i povećanje kapaciteta za magistralni toplovod Novi Beograd, tako da desno od autoputa možemo da vršimo gašenje individualnih kotlarnica, na Senjaku, partizanovom i zvezdinom stadionu, to je deo projekta da ugasimo sve individualne kotlarnice koje su najveći zagađivači u Beogradu“, rekao je Nikodijević.

Beograd, dodao je, za razliku od ostatka Srbije može u slučaju nekih ekstremnih situacija da prelazimo sa jednog goriva na drugo, te da može da bude ispomoć drugim gradovima i njihovim sistemima.

On je apelovao i na građane Beograda da ne prepravljaju sami mrežu u svojim stanovima i ugrađuju radijatore, već da to rade u skladu sa stručnjacima iz elektrana budući da se najveći broj žalbi odnosio upravo na to.

2 Responses to “Grejanje u Beogradu i Srbiji – stabilno”

  1. Ing Zoran Vukov каже:

    Zavisno od spoljnje temperature toplane isporučuju toplotnu energiju kako bi temperatura u stanu bila u granicama 20 stepeni +-1 stepen . Merenjem isporučene kwh objektu i delenjem sa ukupnom stanbenom površinom dobijeni su ovi rezultati za 2014/15 sezonu od početka isporuke do 16 Novembra. 8,8010 kwh/m2 stana; u sezoni 2015/16 isporučeno je 14,5547 kwh/m2 stana: u 20116/17 17,7269kwh/m2: u 2017/18 isporučeno je 11,0411 kwh/m2 a u ovoj 2018/19 isporučeno je najmanje 7,2975 kwh/m2 stana. Tako stan od 60 m2 je dobio 7,2975 kwh/m2 x 60 m2=437,85 kwh (do 16.11.2018) koji množenjem sa cenom kwh od 7,57 din/kwh=3.314,52 din. Građani ne shvataju da se kriju količine isporučenih kwh objektu i na dokumentu od INFOSTANA , tako da neshvataju da sa 6 akontacija preko leta kupuju celu grejnu sezonu i da su u pretplati sa 2 grejne sezone (za prethodnu u kojoj je kupljeno 189,2615 kwh/m2 stana a isporučeno je upola manje t.j. 94,5265 a vrednost ne isporučenih kwj od 5671,59 din je zadržana ne prikazivanjem OBRAČUNA a ta vrednost iznosi 40.016,59 din .Na taj način korisnika kwh ne košta 7,57 din/kwh -7%=7,04 din/kwh već 14,095 din. Suština je da se korisnici obmanjuju jer jse RAČUN mora ispostaviti SKUPŠTINI STANARA (VLASNICIMA jer postoji samo jedno merno mesto kalorimetar u predajnoj stanici a očitavanje se mora vršiti u prisustvu ovlašćenog korisnika koji će overiti svojim potpisom očitano stanje kalorimetra zajedno sa radnikom Toplane koja na osnovu mesečne razlike fakturiše isporučena količina kwh objektu x prodajna jedinična cena za kwh. Skupština stanara je dužna da izvrši podelu Računa na pojedine korisnike koji će nalogom za plaćanje uplatiti svoju obavezu direktno Toplani. Na ovaj način se izbegava prevara u naplati grejanja koja traje decenijama a kojom korisnici naznajući PLAĆAJU SKRIVENI DRUGI POREZ NA IMOVINU STANA , tako da plaćaju još dva poreza pored onog koji plaćaju po rešenju .

  2. Ing Zoran Vukov каже:

    Od građana se prećutkuje da se naplata grejanja u Beogradu obavlja sa AKONTACIJAMA koje su sačinjene sa dvostruko većom količinom kwh i tako plaćanjem sa 12 uplata svi korisnici svakih 6 meseci kopuu jednu grejnu sezonu. Tako su plaćanjem u sezoni 2017/18 sa cenom 1432,71 din/m2 god kupili 189,2615 kwh/m2 stana sa cenom kwh od 7,57 din/kwh . Stan od 60 m2 je ukupno za godinu platio 85.962,60 din. čime je kupio 11.355,6935 kwh. Isporučeno je u grejnom periodu ukupno 94,94,5265 kwh/m2 stana, pa je korisnik stana od 60 m2 dobio 94,5265 kwh/m2 =5.671,59 kwh. Kako se Obračun između kupljenih kwh i isporučenih kwh nezakonito ne prikazuje zadržana je vrednost od 11.355,6953 kwh (plaćenih) – 5.671,59 kwh (isporučenih = 5.684,1053 kwh (plaćenih a ne isporučenih) što je dovoljno za grejanje naredne sezone 2018/19 a čije je vrednost x 7,57 din/kwh 43.028,68 din -7%popust=40.016,67 din. Sa ovim se ne hvale da su na taj način očtetili korisnike za 21.000.000 m2 koje greju x 666,9445 din/m2 stana zadržano bez obračuna ) što iznosi više od 14 milijardi za prethodnu cezonu. Plaćajući nakon završene sezone preko leta sa 6 akontacija kopljena je još jedna grejna sezona pre isporuke toplotne energije za ovu 2018/19 sezonu. koliko je isporučeno kwh/m2 stana u sezoni 2018/19 ? U oktobru =3,7154kwh/m2 stana ; u Nov=12,2082 kwh/m2 stana i u Dec=20,2092 kwh/m2 stana , što je ukupno 36,1328 kwh/m2 stana x 60 m2 =2.167,968 kwh do 1.Januara 2019 . Vrednost isporučenih kwh je 16.411,51 din -7%=11.488,62 din. Za osam meseci od Maja do Januara plaćeno je 60 m2 x 8 mes x 119,3925 =53.308,40 din-7%=40.115,88 din pa je jasno da je korisnik u velikoj preplaćenosti, jer akontacija odgovara naplati sa 6 uplata a potom se vrši OBRAČUN IZMEĐU KUPLJENIH I ISPORUČENIH kwh , i zato je ova naplata nezakonita i predstavlja ORGANIZOVANU KRAĐU I IZNUDU ko ne plati ovaj REKET a to je DRUGI SKRIVENI POREZ NA IMOVINU STANA:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Petak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Subota
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana