foto Tanjug
Ministri poljoprivrede Srbije, Severne Makedonije i Albanije, zemalja članica inicijative „Otvoreni Balkan“, su posetili distributivni centar „Deleze“ u Staroj Pazovi, gde je prikazano kako se kontroliše roba koja se uvozi i prodaje u Srbiji.
Tom prilikom su razgovarali o benefitima koje je donela inivcijativa, odnosno o skraćenju vremena koje protekne između pakovanja robe, preko uvoza, do rafova.
Srpski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprovrede Branislav Nedimović pokazao je na primeru ajvara koji je tokom jučerašnjeg dana poslat u Srbiju iz Severne Makedonije, a već danas se očekuje da će biti u srpskim marketima.
„Uverili smo se na licu mesta da ono što smo potpisali se i sprovodi, da nema više čekanja na graničnim prelazima. Skraćene su carinske procedure. Važan korak u ovoj inicijativi je međusobno priznavanje laboratorijskih analiza i sertifikata, prilikom izvoza i uvoza, što unapređuje poslovnu klimu u regionu, rekao je Ljupče Nikolovski, ministar poljoprovrede Severne Makedonije.
Da su u oktobru u Nišu gotovo 48 časova pravili planove za najbolje moguće sprovođenje inicijative o „Otvorenom Balkanu“, potvrdila je i ministarka poljoprivrede Republike Albanije.
„U Albaniji trenutno radimo na izmenama i dopunama tri zakona koja su neophodna za usklađivanje zbog dogovora koji smo potpisali. Oni će se naći u parlamentarnoj proceduri idućeg četvrtka, a kada parlament ratifikuje pomenute izmene i dopune i mi ćemo u potpunosti da implementiramo dogovoreno“, istakla je Frida Krisca.
Današnjoj poseti „Deleze“ centru prisustvovao je i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Boris Pašalić koji je naglasio da se nada proširenju inicijative na susednu BiH.
„Jutros sam čuo da meso, na graničnom prelazu Bajakovo, na granici sa Hrvatskom, več pet dana čeka u magacinima da se završe laboratorijske analize, zbog toga što je Republika Hrvatska članica Evropske unije. To podrazumeva kontrole, za svaku našu isporuku, zbog analize rizika. Kada su u pitanju Srbija, Severna Makedonija i Albanija, to više ne postoji. Granica za hranu više nema“, prema rečima Nedimovića.