„Neću da se mešam u unutrašnje stvari Hrvatske. Neću da stičem političke poene time što ću žestoko da odgovaram hrvatskim komšijama“, istakao je Vučić na pres konferenciji posle otvaranja poglavlja 23 i 24.
On je rekao da bi voleo da se više pažnje posvećuje hrvatsko-srpskoj saradnji:
„Mi već preduzimamo mere za podršku pripadnicima hrvatske manjine, u skladu sa Deklaracijom koju sam potpisao nedavno sa predsednicom Hrvatske Kolindom Grabar-Kitarović“, rekao je srpski premijer na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Miroslavom Lajčakom i Johanesom Hanom, odgovarajući na pitanje novinara hrvatskog Večernjeg lista da li misli da Srbija treba da menja zakon o univerzalnoj jurisdikciji.
Vučić je podsetio da Hrvatska ima veoma sličan zakon kao i Srbija, ali sa lošijom odredbom koja se tiče mogućnosti ponovnog preispitivanja odluke sudova, ako Hrvatska nije zadovoljna presudom.
Takođe je naveo da neke zemlje poput Nemačke, Španije ili Belgije imaju istovetne zakone kao Srbija.
„Upravo zahvaljujcuhi tom zakonu mi smo procesiuirali 14 zločinca koji su učetsvovali u izvođenju zločina u Srebrenici“, poručio je on.
Vučić je kazao da Srbija nema problem da sporna pitanja rešava u bilateralnim odnosima, i da veruje da će dve zemlje imati dovoljno snage da prevaziđu probleme.
Istovremeno je poručio da je za Srbiju bolno i teško da neki od ljudi koje su naši pravosudni organi pustili na slobodu nisu na izdržavanju kazni, iako su višestruki počinioci zločina nad Srbima.
„Činimo ustupke zarad dobrih regionalnih odnosa i saradnje“, dodao je on.
Nakon konferencije za novinare Vučić je odgovarajući na pitanja predstavnika medija rekao i da je važno da pokušavamo da se dogovaramo sa Hrvatskom i da sami rešavamo nesuglasice, a ne da i oni i mi očekujemo i tražimo pomoć velikih sila.
Odgovaajući na pitanje o hrtavskim uslovima, on je primetio da je i komesar Johanes Han pomenuo da „to nije deo akcija“, te da ima još zemalja koje poseduju slične norme, poput Nemačke, Belgije, Italije i Španije.
„Nisam danas hteo da govorim o slučaju Marić i drugim, jer želimo da gledamo u budućnost, a ne u prošlost“, rekao je Vučić, dodajući da je i to razlog zašto ponekad ne razume neke primedbe.
Važno je da radimo na budućnosti, bilateralno, da pokušavamo da se dogovaramo.
„To je važnije nego da mi uvek moramo da očekujemo i tražimo podršku kancelarke Merkel, Amerikanaca, Francuza ili da oni traže njihovu podršku. Bolje je da te stvari sami rešavamo“, zaključio je Vučić.