„Vanredne mere, ne bi trebalo da budu oružje koje vlade mogu da koriste da bi ugušile neslaganja, kontrolisale stanovništvo, pa čak i produžile svoju vladavinu“, izjavila je visoka komesarka UN za ljudska prava Mišel Bašele, preneo je Rojters.
Visoka zvaničnica iz njene kancelarije Žoržet Ganjon izjavila je da ima oko 80 država koje su proglasile vanredno stanje zbog korona virusa, uključujući 15 gde se optužbe smatraju najozbiljnijim.
To su: Nigerija, Kenija, Južna Afrika, Filipini, Šri Lanka, Salvador, Dominikanska Republika, Peru, Honduras, Jordan, Maroko, Kambodža, Uzbekistan, Iran i Mađarska.
Međutim, Žoržet Ganjon, direktorka operacija na terenu, dodala je na brifingu u Ženevi da verovatno postoji još nekoliko desetina zemalja koje su mogli da istaknu.
Glavna briga o vanrednim hitnim merama je ono što je kod nekih opisano kao toksična kultura restriktivnih mera u pojedinim zemljama, rekla je Ganjonova.
„Kao što je naglasila visoka komesarka, policija i druge bezbednosne snage koriste prekomernu, a ponekad i smrtonosnu silu za primenu restriktivnih mera i policijskog časa“, rekla je ona.
Neke od tih zemalja uhapsile su i privele desetine hiljade ljudi zbog kršenja mera povezanih sa pandemijom, a Filipini se nalaze na vrhu liste sa 120.000 uhapšenih zbog kršenja policijskog časa u poslednjih 30 dana.