Građanima Srbije svaki dan dostupno je 7.200 farmaceuta u 3.800 apoteka širom zemlje, saopštili su danas iz Farmaceutske komore Srbije povodom obeležavanja Svetskog dana farmaceuta, koji se obelezava 25. septembra.
Ovogodišnji slogan kojim se proslavlja Svetski dan farmaceuta u Srbiji je „Apoteke ujedinjene u akciji za zdraviji svet“.
Povodom obeležavanja praznika farmaceuta, Farmaceutska komora Srbije tokom septembra i oktobra sprovodi akciju edukacije dece u vrtićima, predškolskim ustanovama i školama na različite teme, jer znanje i vaspitanje o zdravlju mora da se neguje od malena.
Direktorka Farmaceutske komore Srbije Slavica Milutinović istakla je da farmaceuti imaju veliko znanje i koriste ga na najbolji mogući način edukujući mlade generacije.
Navela je da je učešće u ovom projektu uzelo 120 farmaceuta u isto toliko predškolskih i školskih ustanova u skoro 60 gradova i mesta u Srbiji.
„Odabrane su teme u zavisnosti od uzrasta dece, pa smo tako za starije osnovce, od petog do osmog razreda, namenili predavanja – “Psihoaktivne supstance“, “Čas apotekarstva na času istorije – otkriće penicilina“ i “Čas apotekarstva na času biologije – razlike između bakterija i virusa“. Mlađim osnovcima i predškolcima, namenili smo temu “Kako da porastemo zdravi i snažni““, rekla je Milutinović.
Farmaceutska komora konstantno unapređuje ulogu farmaceuta u zdravstvenom sistemu, uvođenjem standardizovanih farmaceutskih usluga u apotekama, kao što je to u svim razvijenim zemljama sveta.
Cilj je da se pacijentima obolelim od različitih bolesti, pruži jedinstvena i kvaltetna usluga, zasnovana na medicinskim i farmaceutskim dokazima, da se poboljša stepen adherence i na kraju dobije bolji zdravstveni ishod u lečenju pacijenta.
Trenutno u apotekama ima 500 savetnika farmaceuta, koji sprovode četiri usluge za pacijente.
Reč je o standardizovanim farmaceutskim uslugama za pacijente sa astmom i dijabetesom, kao i farmaceutska usluga prilikom izdavanja antibiotika i Post-kovid savetovalište u apoteci.
„Svaki savetnik nosi bedž savetnik za određenu uslugu i time je lakše prepoznat od strane pacijenta, koji odmah postavlja pitanja o datom zdravstvenom problemu“, kazala je Milutinović.
Najavila je da će se u narednom periodu broj usluga u apotekama povećavati, jer je vanredna globalna zdravstvena situacija COVID -19 pokazala da su apoteke i farmaceuti deo zdravstvenog sistema koji odlično funkcioniše.
Milutinović je naglasila da su farmaceuti najdostupniji zdravstveni radnici, koji svojim znanjem i stručnošću predstavljaju neprocenjivi resurs u obezbeđivanju pravilne i racionalne upotrebe lekova, medicinskih sredstava, ali i u pružanju stručnog saveta.