Nakon što je premijer Andrej Plenković najavio obeležavanje Dana sećanja na žrtve Jasenovca za sredu, 22. aprila, Jutarnji list je pisao da će se u tom spomen parku prvi put nakon četiri godine naći ceo državni vrh i predstavnici žrtava – Jevreja, Srba i Roma.
Prethodnih godina, naime, Dan sećanja na jasenovačke žrtve obeležavan je u više „kolona“, pa su se tako kod Kamenog cveta posebno okupljali predstavnici žrtava, a posebno države, dok je bivša predsednica Kolinda Grabar Kitarović polagala venac bez najave, a potom o tome saopštenjem izvestila javnost.
Predstavnici dela manjinskog naroda, koji živi u Hrvatskoj, i udruženja antifašista odbijali su prisustvo na državnoj komemoraciji, nakon što je u Jasenovcu postavljena spomen ploča HOS-a, na čijem grbu je upisan ustaški poklič „Za dom spremni“, ali i nezadovoljstva revizionističkom politikom, minimiziranjem žrtava tog ustaškog logora iz Drugog svetskog rata i glorifikacijom ustaškog režima i NDH Ante Pavelića.
Sporna spomen ploča HOS-a je kasnije izmeštena nedaleko od Jasenovca, ali su predstavnici žrtava i antifašistička udruženja nastavili da održavaju odvojene komemoracije.
Inače, ranije je najavljeno da će sutra povodom Dana proboja poslednjih preživelih logoraša iz Jasenovca, hrvatski Javni servis i RTS emitovati višestruko nagrađivani film rediteljke Dane Budisavljević o Diani Budisavljević, koja je iz logora spasila više od 10.000srpske dece.
Reč je o dugometražnom igrano-dokumentarnom filmu, koji je doživeo veliki uspeh na festivalima i u bioskopima.Osvojio je niz nagrada od Jerusalem Jewish Film Festivala do nagrade festivala u nemačkom Cottbusu, a na Pulskom filmskom festivalu osvojio je šest priznanja.Film donosi istinitu priču o Diani Budisavljević, državljanki austrijskog porekla – udatoj za lekara pravoslavne vere iz Zagreba.