foto tanjug
Parastosom postradalim Srbima na Miljevačkom platou kod Drniša, u Hrvatskoj, je u Crkvi svetog Marka u Beogradu obeleženo 30 godina od tog zločina hrvatske vojske u kojem je ubijeno 40 Srba.
Nakon parastosa, porodice žrtava i prisutni građani položili su venac i crvene ruže na spomenik poginulim Srbima u ratovima devedesetih, u Tašmajdanskom parku.
Organizator događaja je kao i svake godine Udruženje porodica nestalih i poginulih lica „Suza“.
Iz Udruženja su, ovom prilikom, podsetili da se 21. juna 1992. godine, na području Miljevačkog platoa dogodio monstruozan zločin nad srpskim pripadnicima teritorijalne odbrane, u prisustvu Unprofora.
U tom napadu hrvatske vojske ubijeno je 40 Srba, a nekoliko njih je ranjeno i zarobljeno.
Srpsko selo Nos Kalik srušeno je do temelja i spaljeno, jedan deo stanovništva je pobijen, a drugi interniran na ostrvo u šibenskom arhipelagu.
Tela poginulih su masakrirana, bačena u krašku jamu i zatrpana smećem.
Posmrtni ostaci su ekshumirani dva meseca kasnije, ali zbog teskog stanja u kom su se nalazili, njih dvanaestoro nije identifikovano.
Tela su još u zajedničkoj grobnici na Kninskom groblju. Porodice i posle 30 godina još čekaju na ekshumaciju i identifikaciju, kako bi ih dostojno sahranili u porodičnu grobnicu, sa imenom i prezimenom, navode iz Udruženja.
Ni međunarodna zajednica ni hrvatska država nisu posle pada Republike Srpske Krajine pokazali nikakav interes da se ti posmrtni ostaci ekshumiraju i pokušaju identifikovati savremenom DNK-a metodom.
Bez obzira na, kako je saopštilo Udruženje, postojanje obilja validnih dokaza, koji su dostavljeni svim relevantnim domaćim i međunarodnim organizacijama i institucijama, koje se bave zaštitom ljudskih prava, za zločin na Miljevačkom platou niko nije procesuiran pred Haškim tribunalom.