Imunolog Srđa Janković dodaje da se nada stabilizaciji situacije, ali da se u ovom trenutku ne zna koliko će za to dana biti potrebno.
Ističe da je najsigurnija zaštita fizička distanca, zaštitna sredstva poput maske, dezinfekcija i smanjenje kontakata među ljudima na one koji su zaista neophodni, ali uz mere zaštite.
Stevanović je naveo da je u novom talasu tok bolesti nepredvidiv, da ima pacijenata koji od samog starta imaju tešku kliničku sliku, dok drugi na početku imaju blaže simptome koja traje nekoliko dana, a onda se stanje maglo pogoršava.
„Tok ove bolesti je kod nekih pacijenata nepredvidiv i neophodno je stalno praćenje. Pacijenti koji na početku imaju blažu kliničku sliku mogu da se leče i u kućnim uslovima, ali je neophodna stalna kontrola“, rekao je Stevanović novinarima u Beogradu.
Kako kaže da je, kod pacijenata obolelih od kovid 19, klinička slika takva da obično zahteva dugotrajnu terapiju – dve, tri nedelje lečenja.
„To je razlog zašto su nam neophodni dopunski bolnički kapaciteti. Naša strategija je da pratimo situaciju iz dana u dan, da se trudimo da idemo bar jedan dan ispred epidemije i da niko od pacijenata kojima je potrebno bolničko lečenje ne ostane bez mesta u bolnici“, naveo je on.
Apelovao je na građane da kontakte svedu na minimum, a da se proslave i putovanja odlože dok se situacija „malo ne smiri“.
„Svaki kontakt je rizik za prenos virusa“, upozorio je Stevanović.