Saradnja u sektoru finansija, elektronskoj trgovini i logistici, poljoprivredi i zaštiti životne sredine, razvoju malih i srednjih preduzeća, neke su od tema koje će biti u fokusu učesnika skupa u sportskoj areni „Pap Laslo“ pod predsedavanjem mađarskog premijera Viktora Orbana, a prema agendi sa veb sajta Vlade Mađarske, ovogodišnjeg domaćina samita.
Kineski premijer Li Kećijang istakao je uoči samita da pridaje veliki značaj kineskoj saradnji sa zemljama centralne i istočne Evrope. Održavanje Samita 16+1 podudara se sa petim rođendanom od uspostavljanja kineske saradnje sa zemljama centralne i istočne Evrope i biće od velikog značaja za proširenje saradnja i napredovanje u strateškom partnerstvu, rekao je novinarima zamenik ministra spoljnih poslova Kine Vang Čao.
Lideri Inicijative će razgovarati pre svega o pitanjima povezivanja, trgovine, investicija, finansijama, zelenoj ekonomiji i inovacijama, ukazao je Vang. Bilateralna trgovinska razmena Kine i zemalja centralne i jugoistočne Evrope iznosila je prošle godine 58,7 milijardi dolara.
Delegaciju Srbije će na samitu predvoditi premijerka Ana Brnabić. Brnabić će prisustvovati otvaranju ekonomskog, trgovinskog i finansijskog foruma Kina-zemlje Centralne i Istočne Evrope i obratiće se na plenarnoj sesiji na kojoj učestvuju predsednici vlada zemalja učesnica Samita. Kako je najavljeno iz Vlade, prvog dana Samita očekuje se potpisivanje ugovora o nastavku strateške saradnje Srbije i Kine, i to: Komercijalnog ugovora o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji autoputa E-763, deonica Preljina-Požega, između Republike Srbije, Putevi Srbije“ i Ćina Communications Construction Company Ltd.. Takođe očekuje se i potpisivanje i Protokola između Generalne uprave za kontrolu kvaliteta, inspekciju i karantin Kine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS o inspekciji, karantinu i veterinarskim sanitarnim zahtevima za izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu. Na marginama Samita očekuje se potpisivanje još nekoliko sporazuma, a premijerka će imati i nekoliko bilateralnih susreta.
Pored Srbije, među 16 zemalja učesnica su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija.