Poništena presuda Stepincu Beta

Objavljeno: 22.07.2016. 11:19 Izmenjeno: 23.07.2016. 09:51

Zagrebački Županijski sud danas je u celosti poništio presudu kontroverznom hrvatskom kardinalu iz Drugog svetskog rata Alojziju Stepincu. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio da se na taj način vrši pritisak na papu.

Odluku vanraspravnog veća obrazložio je sudija Ivan Turudić koji je predsedavao sudskim većem. Ročište je bilo zatvoreno za javnost. Zahtev za reviziju podneo je Stepinčev nećak.

Zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac osuđen je 1946. zbog saradnje s italijanskim i nemačkim okupatorom i ustaškim režimom u NDH, za prisilno katoličenje Srba, ali i za neprijateljsku propagandu posle kraja rata čiji je cilj bio ugrožavanje državnog uređenja FNRJ.

Osuđen je na 16 godina zatvora s prisilnim radom i na petogodišnji gubitak političkih i građanskih prava.

Revizija postupka sprovodi se na osnovu odredbe Zakona o krivičnom postupku iz 2009. koji propisuje da osobe koje su sudovi bivše Jugoslavije osudili za vreme komunističke vladavine za politička, politički motivisana krivična dela ili druga krivična dela ako je do osuđujuće odluke došlo zloupotrebom političke moći, mogu revizijom zatražiti poništenje osuđujuće odluke ili njoj drugog odgovarajućeg pravnog akta.

Sabor Hrvatske je početkom 1992. doneo „Deklaraciju o osudi političkog procesa i presude kardinalu dr. Alojziju Stepincu“.

Uoči današnje odluke o reviziji na sudu se pojavio i bivši predsednik Sabora Vladimir Šeks, koji je kazao da je na objavu presude došao kao jedan od autora izmena Zakona o kaznenom postupku koji je omogućio reviziju postupka Stepincu, ali i autor saborske deklaracije iz 1992. kojom je osuđen taj montirani proces.

Stepinac je ključni kamen spoticanja u odnosima SPC i Rimokatoličke crkve u Hrvatskoj.

U Rimu je nedavno održan prvi sastanak mešovite katoličko-pravoslavne komisije kojoj je povereno da zajednički razmotri ulogu Alojzija Stepinca pre, za vreme i posle Drugog svetskog rata.Komisija je osnovana na inicijativu pape Franje zbog protivljenja SPC Stepinčevoj kanonizaciji. SPC smatra da se Stepninac nije dovoljno zauzeo za pravoslavce, Srbe, Jevreje i Rome koji su u vreme NDH bili proganjani.

 

Nikolić: Pritisak na papu da odustane od utvrđivanja istine

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio da poništavanje presude hrvatskom nadbiskupu Alojziju Stepincu predstavlja svojevrsni pritisak na papu da odustane od utvrđivanja istine i kanonizuje bivšeg kardinala.

Hrvatska zatrpava jame u koje su ustaše zakopavale Srbe, ali ako ovako nastavi, iskopaće ponor u koji će da upadne i ostane sama bez podrške civilizovanog, anifašističkog i antinacionalnog dela čovecanstva, rekao je Nikolić za Blic, nakon što je zagrebački Županijski sud poništio presudu Stepincu.

„Stepinac nikada nije osuđen u Hrvatskoj, kako u NDH tako i u današnjem pravnom sledbeniku te ustaške države. Osuđen je u Jugoslaviji, a Srbija je pravni sledbenik svih zemalja bivše Jugoslavije, i sa tim su saglasne sve novostvorene države“, rekao je Nikolić.

On je naveo da je svoj stav o ulozi Stepinca u Drugom svetskom ratu preneo papi Franji u direktnom razgovoru prilikom prosete Vatikanu.

Predsednik je dodao i da lično priprema dokazni materijal koji ce predočiti komisiji, najpre predstavnicima SPC.

„Poglavar rimokatioličke crkve mi je rekao da neće žuriti sa odlukom zato što bi Stepinac bio prvi hrišćanski svetac koga SPC i ostale pravoslavne crkve ne bi priznale“, rekao je Nikolić.

 

Vulin: Nejasno da li je rehabilitacija ili poništaj presude

Ministar za rad Aleksandar Vulin izjavio je danas u Baošiću, u Crnoj Gori, da mu nije sasvim jasno da li je hrvatski nadbiskup Alojzije Stepinac danas rehabilitovan ili je samo poništena osuđujuća presuda iz 1946.

Ostaje da se vidi šta će reći sud i da se veruje u nepristrasnost hrvatskog sudstva, rekao je Vulin istakavši da se nada da sudovi u Hrvatskoj neće biti tako ažurni samo kada je u pitanju Stepinac, već da će tu energiju upotrebiti da reše i srpske zahteve u pogledu imovinskih prava, penzija…

“Nadam se da ova iznenadna ažurnost hrvatskih sudova neće stati samo na slučaju Stepinac. Nadam se da će tu ažurnost i energiiju upotrebiti da reše, recimo, srpske zahteve kada je u pitanju njihova imovina, povraćaj njihovih imovinskih prava, rešavanje penzijskih poblemi“, rekao je Vulin za Tanjug.

Voleo bi kaže da se politika ne meša u ovaj slučaj i, kako je rekao, sam sudski postupak, te da se nada da će sudovi dati jasnu sliku ko je i šta je bio Stepinac.

„Za srpski narod, neko ko je bio vikar ustaške vojske, teško da može da se nada zahvalnom sećaju i rehabilitaciji“, kazao je Vulin i dodao da će hrvatsko pravosuđe znati da ceni upravo ove istorijske činjenice.

U samom sudskom postupku ostaje nejasno da li je reč o poništaju presude ili rehabilitaciji hrvatskog nadbiskupa.

“Videćemo u narednim danima a na nama ostaje da se nadamo da će i ovaj, kao i svaki drugi pravni proces biti oslobođen bilo kakvog pritiska politike i će biti samo zbir istorijskih činjenica“, rekao je Vulin.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Utorak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Sreda
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana