Stručnjaci upozoravaju da se gestacijski dijabetes javlja između 24. i 28. nedelje trudnoće i može biti bez simptoma
Novembar je mesec posvećen borbi protiv dijabetesa. U Srbiji, oko 800.000 građana boluje od ovog stanja, a stručnjaci upozoravaju i trudnice, koje se mogu suočiti sa gestacijskim dijabetesom u drugoj polovini trudnoće, ponekad u potpunosti bez simptoma.
Gestacijski dijabetes javlja se kod žena najčešće između 24. i 28. nedelje trudnoće, jer njihova tela prolaze kroz mnogobrojne promene, najviše hormonske.
Prof. dr Svetlana Spremović Rađenović, specijalista ginekologije i akušerstva i subspecijalista endokrinologije ističe da su neki od simptoma učestalo mokrenje, žeđ i umor, ali u da u najvećem broju slučajeva gestacijski dijabetes ne proizvodi nikakve simptome kod trudnica.
„On je trudnoćom izazvan i javlja se onda kada krene dijabetogeno dejstvo trudnoće, to je gestacijski dijabetes. On obično nestane kada se trudnoća završi, ali su te žene pod rizikom i imaju veći rizik da kasnije u životu dobiju dijabetes. Trudnoća je dijabetogeno stanje, ona optereti sistem i ako sistem ne funkcioniše dobro u opterećenju, onda može i kasnije da se desi – recimo ako se žena ugoji, ako je u stresu ili kada pređe određene godine“, objašnjava Spremović Rađenović.
Ona dodaje da šećer pogoduje tome da beba brže raste, zbog čega se mogu javiti dodatne negativne posledice.
„Pošto u drugoj polovini trudnoće beba najbrže raste, a šećer pogoduje tome da beba brzo raste, obično je najveći problem težina takve dece i suštinski to su trudnoće koje vrlo često završe carskim rezom zato što je beba prevelika ili može doći i do povrede deteta na rođenju“, navodi Spremović Rađenović.
Sa gestacijskim dijabetesom se susrela i trudnica Dana Basara u 28. nedelji.
„Imala sam porodičnu anamnezu pa sam zajedno sa doktorkom u dogovoru odlučila da proverim i tako smo saznali. O gestacijskom dijabetesu sam čitala sam na internetu, što i nije baš dobro. Tako sam saznala informacije, i naravno, pitala sam doktorku sve što me zanimalo. Koliko sam ja razumela beba može biti veća i samim tim da dođe ranije, a to nije poželjno“, rekla je Basara.
Siva granica za određivanje nivoa šećera u krvi kod trudnica je pet do sedam. Ono što zabrinjava mnoge buduće mame je uticaj dijabetesa ne samo na nju, već i na bebu.
Preporuka je da se svaka trudnica koja ima dijabetes u trudnoći kasnije u životu kontroliše na svake dve godine i da koriguje svoje navike u ishrani kako bi se smanjio rizik od komplikacija, jer prevencija leži i u zdravom načinu života.