Spasimo hranu, spasimo humanost Studio B

Objavljeno: 29.09.2021. 11:22 Izmenjeno: 16.10.2021. 10:37

Svakog dana u Srbiji se baci preko 2 miliona kilograma hrane. Donirajte viškove hrane, a pre toga dobro isplanirajte kupovinu da do viškova ne dođe, savetuje Marija Batinica iz Fondacije Divac.

U Srbiji na granici apsolutnog siromaštva živi 7 odsto stanovništva, odnosno, gotovo pola miliona ljudi. U riziku od siromaštva je gotovo četvrtina populacije (23,2%), dok su količine donirane hrane trenutno nedovoljne. Sa druge stane, prema procenama, u Srbiji se dnevno baca 2 miliona kilograma hrane.

Vreme je da to promenimo, jer svako od nas može dati svoj doprinos, poručuje u programu Studija B Marija Batinica iz Fondacije Divac.

Na sajtu Spasimo hranu https://spasimohranu.rs/  svi zainteresovani  za ovu temu mogu dobiti više informacija. Između ostalog, na sajtu se navodi:

Uprkos tome što se hrana koja je višak sve više donira, a proizvođači hrane i trgovci žele da doniraju svoj višak bankama hrane i dobrotvornim organizacijama, količina hrane koja se donira i dalje čini samo mali deo u ukupnom višku jestive hrane dostupne u EU, pa i u Srbiji. Dodatno, doniranjem hrane podržava se ne samo borba protiv siromaštva zbog nedostatka hrane, već se štite i životna sredina i prirodni resursi.

Prema analizi koju su sproveli Forum za odgovorno poslovanje i Koalicija za dobročinstvo, donacije hrane u Srbiji bi mogle da budu uvećane na godišnjem nivou za blizu 160 miliona dinara (ukupno na 700 miliona dinara), ukoliko bi bio ukinut PDV na donacije hrane. To bi obezbedilo blizu 1,2 miliona dodatnih obroka godišnje u narodnim kuhinjama, preračunato po vrednosti obroka. Predlog za ukidanje PDV-a na donacije hrane podržava 88 odsto stanovnika Srbije prema istraživanju iz septembra i oktobra 2020. godine.

Dvadeset od 27 zemalja članica EU ne naplaćuje PDV na doniranu hranu. Dodatno, u prilog ovom predlogu idu i podaci UN Agencije za hranu i poljoprivredu koji ukazuju da su nusprodukti uništavanja hrane jedan od najvećih zagađivača vazduha sa 8 odsto učešća u ukupnoj emisiji gasova koji izazivaju efekat staklene bašte na globalnom nivou.

„Učešćem u kampanji „Spasimo hranu, spasimo humanost“ zajedno ćemo doprineti povećanju donacija hrane za najugroženije i smanjenju bacanja hrane koja je još uvek bezbedna za ljudsku upotrebu. Kako bi se stvorili uslovi da hrana umesto u otpadu, završi kao donacija onima kojima je potrebna, potreban je i unapređen zakonski okvir koji ne destimuliše donatore“, kaže Marija Batinica i savetuje pre svega mlade, jer se mlade osobe lakše prilagođavaju i radije menjaju svoje navike , kako da planiramo da što manje hrane završi na otpadu.

Koalicija za dobročinstvo i Srpski filantropski forum obeležili su četvrti po redu Nacionalni dan davanja, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), odajući priznanja kompanijama (34), organizacijama civilnog društva (12) i medijskim kućama (12) koje su dale najznačajniji doprinos kampanji „Spasimo hranu, spasimo humanost“, ili su podržale pojedinačne inicijative u okviru kampanje.

StudioB dobio ovo značajno priznanje na medijskoj podršci kampanji „Spasimo hranu, spasimo humanost“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Subota
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Nedelja
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana