SNS i zvanično: Anketni odbor zbog dešavanja oko izbora
Srpska napredna stranka podnela je i zvanično predlog da se formira Anketni odbor koji bi utvrdio činjenice I okolnosti vezane za dešavanja tokom izbornog i postizbornog procesa, te da li je bilo pritisaka na državne organe i pokušaja lažiranja narodne volje, uz predlog da se odluka o formiranju odbora donese po hitnom postupku.
06 Jun 2016 14:12
BEOGRAD – Srpska napredna stranka podnela je i zvanično predlog da se formira Anketni odbor koji bi utvrdio činjenice I okolnosti vezane za dešavanja tokom izbornog i postizbornog procesa, te da li je bilo pritisaka na državne organe i pokušaja lažiranja narodne volje, uz predlog da se odluka o formiranju odbora donese po hitnom postupku.
Anketni odbor bi bio dužan da posao obavi u roku od 120 dana od konstituisanja, a da zatim Skupštini Srbije podnese izveštaj sa predlogom mera.
Predloženo je da Anketni odbor čine po jedan poslanik iz svake poslaničke grupe u Skupštini Srbije, koga odredi predsednik poslaničke grupe, te da prvu sednicu sazove predsednik parlamenta.
Anketni odbor, kako piše u predlogu, ima pravo da traži od državnih organa i organizacija podatke, isprave i obaveštenja, kao i da uzme izjave od pojedinaca koje su mu potrebne za obavljanje poverenog posla.
Šef poslaničkog kluba SNS Aleksandar Martinović je obrazlažući predloga hronološki naveo sva dešavanja, a ukazao je, pored ostalog, da je nakon proglašenja prvih preliminarnih rezultata, u noći između 24. i 25. aprila, u prostorijama DS održan sastanak sa LDP, Dveri-DS S, SDS, pokreta Dosta je bilo i DS, na kojem su optužili RIK za izborne manipulacije, da bi se zatim uputili ka sedištu te komisije, gde su zatražili zapisnik i proveru rezultata.
„U istoriji parlamentarizma se prvi put desilo da predstavnici političkih partija upadaju u sedište RIK tokom noći, dok se još prebrojavaju glasovi I na taj način vrše pritisak na članove RIK. Ovo je posebno zabrinjavajuće što su sve proglašene liste imale svoje predstavnike u RIK, koji nisu imali primedbe na tok glasanja“, navodi se u obrazloženju.
Podseća se i da su predstavnici opozicije potom ukazivali na fantomske birače, na to da su navodno na glasanje pozivani umrli, da su otkriveni kružni listići, da je glasao čovek od 144 godine na Kosovu i Metohiji, a da je i SNS zatražila ponovno prebrojavanje glasova i uvid u sav birački materijal.
Takođe, dodaje se da su lideri različitih stranaka došli u sedište RIK dok je rad te komisije bio u toku, da su se obraćali novinarima, a da je održan i protest koalicije okupljene oko DS na opštini Vračar pred zgradom „stare” Skupštine, dok je u toku bilo zasedanje RIK“.
Navedeno je i da je 29. aprila došlo do incidenta kada su predstavnici pokreta Dveri verbalno napali predsednika RIK Dejana Đurđevića i direktora Republičkog zavoda za statistiku Miladina Kovačevića, a da su potom usledili još snažniji pritisci.
„Zbog svega što je hronološki navedeno, a što se u većini slučajeva kasnije ispostavilo kao obična besmilica i laž, kao i zbog mnogih u najmanju ruku neuobičajenih radnji u noći prebrojavanja glasova 24. aprila, SNS predlaže formiranje Anketnog odbora“, kaže se u obrazloženju.
Navodi se takođe da je potrebno utvrditi da li je na bilo koji način izborna volja građana promenjena, da li su pritisci opozicionih stranaka doprineli narušavanju izbornog procesa, koji je, inače, od strane međunarodnih posmatrača ocenjen efikasnim i u skladu sa propisima, uz nekoliko pojedinačnih nepravilnosti.
Foto TanjugN.Jovanović, arhiva