Današnji dan se obeležava u spomen na 22. april 1945. godine, kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša uspela da pobegne iz ustaškog logora u Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.
Prema procenama, koje je na osnovu prvih ekshumacija izvršila državna Komisija FNRJ, a koje je potvrdio i Centar „Simon Vizental“, u jasenovačkim logorima je nestalo 700000 ljudi.
Za razliku od ranijih godina, na komemoraciji, državni zvaničnici nisu održali govore već je pročitano pismo najstarije žive logorašice Pave Molnar.
Molnarova je najpre izjavila da je povukla svoj govor zato što je razočarana ovogodišnjim obeležavanjem godišnjice od proboja logoraša u Jasenovcu, ali se kasnije predomislila.
Komemoraciji nisu prisustvovali predstavnici jevrejske zajednice i Srpskog narodnog veća i antifašsitičkih organizacija jer smatraju da je u hrvatskom društvu prisutna revitalizacija ustaštva.
Liturgija i pomen za stradale
Srpska pravoslavna crkva održala je , na godišnjicu proboja jasenovačkih logoraša, liturgiju i pomen za stradale u Jasenovcu i Mlaki.
U crkvi Svetog proroka Ilije u selu Mlaka, pored Jasenovca, liturgiju su služili mitropolit zagrebački Porfirije, vladika slavonski Jovan i umirovljeni vladika Atanasije.
Liturgiji su prisustvovali predstavnici Vlade Srbije, Republike Srpske i pedstavnici Srba u Hrvatskoj.
Mitropolit Porfirije rekao je da neće sabirati i oduzimati žrtve, kao i da je relativizacija bilo čega, a naročito zla, veći greh od greha onih koji su živote uzimali.
Svaka vrsta relativizacije zla koje se ovde desilo, ili bilo gde u svetu, nije ništa drugo nego veći greh od onoga koji su počinili zločinci, zato što ničim uslovljeni, ničim izazvani, oni koji pokušavaju da minimiziraju i relativizuju zlo ustvari daju signal da je to dobar put, da nije loše činiti zlo, samo je važno na koji način ga maskirati“, rekao je mitropolit.
On je naveo da mesta poput Jasenovca treba da pobude u ljudima pokajanje, ljubav i molitvu, kao i podstrek da svakog dana budemo bolji od sebe i da znamo da nada uvek otvara put.