Reciklažna ostrva, kako je objasnio, čine po tri nadzemna kontejnera koji su posebno dizajnirani, u njima će građani moći posebno da odlažu staklo, papir, metal i plastiku i time, dodao je, počinjemo sa reciklažom u samom gradu.
„To je i naš cilj, s obzirom da će posle završetka procesa javno-privatnog partnerstva za deponiju Vinča naše javno preduzeće Gradska čistoća morati više da se fokusira na separaciju otpada kako bi tako separisan otpad mogao da bude transportovan na deponiju u Vinči“, rekao je Vesić.
Prema njegovim rečima, ovih 30 reciklažnih ostrva postavlja se na osnovu zahteva građana iz tri opštine i to je samo početak akcije u kojoj i građani drugih opština mogu da očekuju da do kraja godine i oni dobiju reciklažna ostrva.
„Grad Beograd veoma vodi računa o zaštiti životne sredine i mislimo da je budućnost ne samo u tome da treba da sprovodimo sve zakone koji obezbeđuju zaštitu već i u razvoju reciklažne industrije, takozvane zelene industrije. Ovo je važan prvi korak koji treba da obezbedi da počnemo da se ponašamo kada je u pitanju otpad kao i svi drugi veliki gradovi u Evropi“, naglasio je gradski menadžer.
On je podsetio da je Gradska čistoća proteklih meseci postavila kontejnere za prikupljanje staklene ambalaže u saradnji sa SEKOPAK-om, te da su iskustva odlična, jer, kako je primetio, Beograđani zaista žele da recikliraju otpad ako im se pruži prilika.
„Zato nastavljamo sa ovom akcijom jer je vreme da se u Beogradu reciklira otpad kao u svim drugim prestonicama Evrope“, zaključio je Vesić.