Foto Tanjug/AP-Photo-Lefteris-Pitarakis
„Nacija mi je poverila odovornost predsedavanja i izvršne dužnosti“, rekao je 64-godišnji Erdogan u govoru iz Istanbula, koji je prenosila televizija.
On je proglasio i pobedu Narodnog saveza, izborne koalicije njegove Stranke pravde i razvoja i male Stranke nacionalnog pokreta (MHP) na parlamentarnim izborima, navodeći da imaju parlamentarnu većinu u skupštini od 600 poslaničkih mesta, prenosi AP.
„Nadam se da niko neće pokušati da baci senku na rezultate i naudi demokratiji, kako bi sakrio svoj sopstveni neuspeh“, rekao je Erdogan.
Portparol glavne opozicione Narodne republikanske partije Bilent Tezdžan, naime, tvrdi da je prerano proglasiti pobedu Erdogana na predsedničkim izborima jer, kao navodi, glasovi iz najvećih gradova još nisu prebrojani.
Tezdžan je na konferenciji za novinare, pozivajući se na podatke te partije, rekao da će biti drugog kruga izbora, prenosi Rojters.
On tvrdi da je samo 39 odsto glasova prebrojano, a da je po tome Erdogan osvojio 51,7 odsto glasova na predsedničkim izborima.
S druge strane, portparol turske vlade Bakir Bozdag rekao je da je Erdogan pobedio na predsedničkim izborima, nakon što su preliminarni rezultati pokazali da on vodi, posle više od 95 odsto prebrojanih glasova.
Bozdag je na svom nalogu na Tviteru rekao da je turski narod izabrao Erdogana kao prvog predsednika Turske, koji će izvršna ovlasćenja prema novom sistemu.
Prema tom sistemu, ukida se funkcija premijera.
Preliminarni rezultati predsedničkih i parlamentarnih izbora u Turskoj, na osnovu oko 90 odsto prebrojanih glasova, pokazuju da aktuelni predsednik Redžep Tajip Erdogan i njegova Stranka pravde i razvoja (AKP) ubedljivo vode u izbornoj trci.
Na predsedničkim izborima Erdogan je osvojio 52,8 odsto glasova, pokazuju rezultati na osnovu 95,1 odsto prebrojanih glasova, prenosi Rojters pozivajući se na turske medije.
Kada je reč o rezultatima parlamentarnih izbora, Erdoganova Stranka pravde i razvoja osvojila je 42,68 odsto glasova, pokazuju rezultati na osnovu 95,2 odsto prebrojanih glasova.
Glavna opoziciona, Narodna republikanska partija, osvojila je 22,55 odsto glasova, dok je saveznik Erdoganove partije Stranka nacionalnog pokreta (MHP), dobila je 11,28 odsto glasova, navode mediji.
Prokurdska Narodna demokratska partija osvojila je 10,94 odsto glasova, čime je nešto iznad cenzusa od 10 odsto za ulazak u parlament, pokazuju preliminarni rezultati.
Vučić čestitao Erdoganu izbor za predsednika Turske
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras je u telefonskom razgovoru čestitao izbornu pobedu predsedniku Turske Redžepu Tajipu Erdoganu i poželeo mu uspeh u obavljanju odgovorne dužnosti.
„Srbija daje veliki značaj istinskom prijateljstvu sa Turskom i posvećena je negovanju dobrih i čvrstih međusobnih odnosa. Nastavićemo da budemo pouzdan partner Turskoj i njenom liderstvu, koje je spremno da štiti i brani vrednosti i principe u više nego izazovnim vremenima“, rekao je predsednik Srbije.
„Ostvarili ste novu pobedu na putu napretka i blagostanja Turske i velike turske nacije i uveren sam da će odlučnost ostati zaštitni znak Vašeg liderstva u suočavanju sa budućim zadacima i izazovima“, istakao je predsednik Vučić u telefonskom razgovoru sa predsednikom Turske Redžepom Taipom Erdoganom.
Kako navodi, izlaznost na parlamentarnim izborima, koji se danas takođe održavaju u toj zemlji, iznosi 87 odsto, prenosi Rojters.
Prema prvim rezultatima predsedničkih izbora održanih danas u Turskoj, u vođstvu je aktuelni predsednik Redžep Tajip Erdogan sa 59,9 odsto glasova.
Nakon 19,35 odsto prebrojanih glasačkih listića, njegov glavni protivkandidat, iz redova opozicije, Muharem Indže osvojio je 25,8 glasova.
Preliminarni rezultati parlamentarnih izbora, na osnovu 7,41 odsto prebrojanih glasačkih listića, pokazuju da je Erdoganova Stranka pravde i razvoja osvojila je 55,2 odsto glasova.