Kada je u pitanju stanje u medijima, uređivačka politika ili sloboda štampe, često su se, zbog nedostatka statističkih podataka , iznosile proizvoljne ili improvizovane činjenice. Zbog toga je Institut za javnu politiku u saradnji sa medijskim arhivom „Ebart“ pokrenuo projekat „Kvartalni medijametar“ koji analizira štampane medije u Srbiji.
Istraživanje Instituta za javnu politiku u saradnji sa Medijskom dokumentacijom Ebart, a koje je sprovedeno na 2.106 tekstova sa naslovnica dnevnih novina i nedeljnika objavljenih od aprila do juna ove godine, pokazalo je da mediji imaju čvrstu uređivačku politiku, odnosno da se teme i akteri konstantno predstavljaju na isti način i u istom vrednosnom kontekstu.
Tako je u Politici, Večernjim novostima, Blicu, Danasu, Kuriru, Alo, Informeru najveći broj tekstova na naslovnicama govorio o premijeru Srbije Aleksandru Vučiću (674 teksta), ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću (247) i predsedniku Republike Tomislavu Nikoliću (194).
O njima je napisano i najviše negativnih tekstova političkih aktera iz vlasti – o Dačiću (35 tekstova), Vučiću (25) i Nikoliću (19).
Kada je reč o političarima opozicije, najviše su bili zastupljeni Bojan Pajtić (197 tekstova), Vojislav Šešelj (178) i Boris Tadić (127), o kojima je najviše negativnih tekstova napisano o Pajtiću (59), Saši Raduloviću (19) i Šešelju i Čedomiru Jovanoviću (po 17 tekstova).
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković, koji je radio diskursivnu analizu u nedeljnicima NIN, Vreme, Novi magazin, Nedeljnik i Pečat, konstatovao da su nedeljnici kritički prema vlasti – NIN i Vreme radikalno kritični, Novi magazin i Nedeljnik umerno, dok je Pečat kritičan prema evropskoj politici vlasti.