Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ocenio je da je premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju najveći problem predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Posle neuspešne ekskurzije u SAD, Aljbin Kurti je uznemiren kada Aleksandar Vučić uspe da telefonom dogovori najbolje za građane Srbije. Umesto što kibicer Kurti napada Vučića bolje bi mu bilo da obezbedi hranu i grejanje za Albance na KiM. Znamo da mu je Vučić najveći problem“, naveo je Petković.
Premijer privremenih prištinskih insitucija Aljbin Kurti prethodno je, povodom dogovora predsednika Srbije i Rusije o isporukama gasa Srbiji, na Tviteru napisao da Putin i Vučić više ne moraju ni da se sastaju, već da dogovore postižu u telefonskim razgovorima.
Petković sa Kaskoneom o dijalogu Beograda i Prištine
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković razgovarao je sa direktorom direkcije za Balkan Ministarstva spoljnih poslova Italije Andreom Kaskoneom.
Petković je sagovornika upoznao sa tokom dijaloga Beograda i Prištine, istakavši da za razliku od Beograda, koji je ispunio sve dogovore proistekle iz Briselskog sporazuma, Priština nije ispunila svoju najveću i najvažniju obavezu, a to je formiranje Zajednice srpskih opština, sa kojom kasni više od devet godina
„Priština uporno beži i od sprovođenja dogovora o energetici, pravosuđu, slobodi kretanja, a nema ni pomaka sa prištinske strane po pitanju nestalih“, rekao je Petković, saopšteno je iz Kancelarije za KiM.
Međutim, pored toga što prištinske vlasti ne žele da sprovode odluke i sporazume iz Brisela, oni ne žele da sprovode ni sopstvene odluke, pa tako već šest godina odbijaju da izvrše odluku takozvanog Ustavnog suda u Prištini i manastiru Visoki Dečani vrate 24 hektara zemljišta, što je eklatantan dokaz da na KiM ne postoji vladavina prava, upozorio je Petković.
On je Kaskonea detaljno informisao i o položaju srpskog naroda u pokrajini, kao i o seriji svakodnevnih napada na Srbe, njihovu imovinu, manastire i crkve, kojih je, kako je rekao, od početka prošle godine bilo ukupno 179, što ozbiljno podriva napore za rešavanje konflikta.
Naglasio je da i svakodnevne političke poruke predstavnika privremenih institucija samouprave nagoveštavaju da Priština ne namerava da iskreno učestvuje u stvaranju uslova za normalizaciju političkih i međunacionalnih odnosa u regionu.
Poručio je da Beograd ostaje opredeljen za dijalog, jer je nesuglasice na zapadnom Balkanu moguće rešavati isključivo dogovorom i kompromisom, a svaki pokušaj nametanja rešenja kroz jednostrane akte i provokacije za posledicu neminovno ima destabilizaciju prilika na terenu.