Zahvaljujući ubrzanju realnog rasta bruto domaćeg proizvoda za 2,7 odsto u ovoj godini u odnosu na rast od 0,8 odsto iz 2015. godine, učešće javnog duga u BDP-u Srbije bi trebalo da se stabilizuje na nivou od oko 75 odsto BDP-a u tekućoj godini, navodi se u izveštaju Mudisa, objavljenom na zvaničnoj internet stranici te bonitetne kuće.
„Pozitivni izgledi kreditnog rejtinga Srbije „B1″ su delimično odraz sistemskog reorganizovanja u sklopu trogodišnjeg stend-baj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, što je doprinelo ostvarivanju snažnog ekonomskog rasta i značajnim fiskalnim prilagođavanjima“, navodi se u izveštaju.
Ipak, visok nivo duga u devizama povećava devizne rizike po otplatu duga Srbije, ocenjuje Mudis.
U 2016. godini, Vlada u Srbiji je, kako poručuju iz Mudisa, uspela da smanji zapošljavanje u javnom sektoru za više od 16.000 u odnosu na kraj 2014. godine, i ostvarila je napredak u restrukturiranju velikih javnih preduzeća, što nije imalo vidljivih efekata na ličnu potrošnju i nezaposlenost, saopštio je Mudis.
Dalji napredak u pristupanju Evropskoj uniji, prema ocenama Mudisa, ostaje jedan od ciljeva Srbije, koja je od formalnog otvaranja pregovora u januaru 2014. godine otvorila četiri poglavlja.
Uprkos snažnoj posvećenosti srpske vlade, Mudis je cilj Srbije o članstvu u EU do 2020. godine ocenio kao optimističan, dodajući i da je smanjenje javne administracije i restrukturiranje gubitaških preduzeća odloženo za 2017. godinu.