foto tanjug
Neće biti restrikcija električne energije i o tome ne razmišljamo, poručila je ministarka Zorana Mihajlović nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju u okviru projekta „Obnovljivi izvori energije okruga u Srbiji – faza 1“.
Kako je navela, sve što je Vlada Srbije do sada uradila, a posebno od početka ove godine, dovoljna je osnova da možemo da imamo dovoljno električne energije.
„Ono što ja stalno govorim i zašto smo insistirali na merama štednje, jeste da pokušamo da smanjimo potrošnju da ne bismo toliki novac davali na uvoz električne energije. Sve što nam treba mi ćemo uvesti od električne energije, uvozili smo do 4 do 11 odsto letos, doduše ovih dana imali smo vetar pa smo uspeli da proizvedemo nekih 4 do 7 posto naše potrošnje, pa smo čak uspeli nešto malo i da izvezemo, ali suštinski mi ćemo sigurno uvoziti električnu energiju tokom zime i svesni smo da će ta cena da bude visoka, i to je jedini razlog što molimo za štednju. Ne da bismo izbegli restrikcije, već da bismo manje novca platili“, objasnila je ministarka.
„Mi već sada imamo i cene električne energije i za domaćinstva i za privredu koje su mnogo niže nego što su u Evropi, ali takvo je stanje, u krizi smo i naša jedina briga jeste da obezbedimo dovoljne količine energije. Obezbedili smo dovoljno mazuta, dovoljno nafte i naftnih derivata, imamo dovoljne količine gasa, u oba skladištu taj gas nesmetano ide Balkanskim tokom a što se tiče električne energije većinski deo se proizvodi ovde a ono što ne može, to se uvozi“, kazala je ministarka.
Ponovila je da je Srbija uradila sve što je mogla da stvori svoju bazu, uz opasku da kad su velike krize u svetu i kada situacija ne zavisi potpuno od nas „uvek može da se desi neki delić na koji nismo mogli da računamo“
„Mi smo negde sa svojim kriznim planovima i na nepredviđene situacije spremni. U tom slučaju, imamo dovoljno mazuta i u robnim rezervama i svaki grad će dobiti dovoljno mazuta da mogu građani da se greju“ rekla je ministarka rudarstva i energetike.
Obnovlji izvori energije preduslov za energetsku bezbednost
U Kragujevcu je potpisan Memorandum o razumevanju u okviru projekta „Obnovljivi izvori energije okruga u Srbiji – faza 1“.
Sa predstavnicima 11 gradova i opština Memorandum su potpisali potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, Mateo Kolanđeli, direktor Evropske banke za obnovu i razvoj za Zapadni Balkan (EBRD) i u ime švajcarskog državnog sekretarijata za ekonomska pitanja, NJ.E. Urs Šmid, ambasador Švajcarske u Srbiji.
Ovom prilikom istaknuto je da potpisani memorandumi znače, ne samo zbog podizanja energetske efikasnosti, već i zbog uključivanja obnovljivih izvora energije u proizvodnju, što podrazumeva čistiju i zdravu sredinu.
„Prioritet ministarstva rudarstva i energetike je sve vreme podizanje energetske efikasnosti, uključivanje čistih, obnovljivih izvora energije kako u proizvodnji električne energije, tako i u toplotnoj energiji. Tek sada kada je energetska kriza shvata se koliko je važno da, pored toga što razmišljamo o velikim kapacitetima u državi koje treba da napravimo, da proizvedemo, treba da razmišljamo mnogo više i još efikasnije o tome da pomognemo gradovima i domaćinstvima da se podigne energetska efikasnost i da pokušamo da budemo što više samodovoljni, ali pre svega sa onim što se zove čista energija“, rekla je Mihajlović i podsetila da Srbija danas proizvodi 37GWh(gigavat sati) toplotne energije iz obnovljivih izvora.
„Kada se ovaj projekat bude završio, a pričamo o 40,5 miliona evra koliko se ulaže u 11 jedinica lokalne samouprave, onda će proizvodnja te toplotne energije iz obnovljivih izvora, biti 3,5 puta viša, što je negde oko 197GWh. To će takođe značiti preko 20 hiljada tona manje emisije ugljen-dioksida. Svaka tona, svaki kilogram manje emisije štetnih gasova i čestica, za nas znači zdraviju životnu sredinu. A isto tako svaki kilovat i gigavat čas koji proizvedemo iz obnovljivih izvora energije, bilo da je struja ili toplotna energija, znači da smo energetski bezbedniji“, istakla je minstarka.
Mihajlović je dodala da je saradnja za Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Vladom Švajcarske i Evropskom unijom i te kako važna na ovom projektu.
„Kredit od EBRD je 30 miliona evra, donacija od švajcarske vlade je 7,5 miliona evra, donacija od Evropske unije je tri miliona evra i u naredne četiri godine svi ovi projekti moraju da budu završeni. Moramo da krenemo da koristimo obnovljive izvore energije. Evo na primer, u Novom Pazaru će od oktobra da bude završena toplana na bio-masu, već smo otvorili toplanu u Priboju i Malom Zvorniku koje takođe koriste bio-masu. Zašto ne bismo, na primer, u Podrinju mnogo više koristili geotermalnu energiju za proizvodnju toplotne energije. U Nišu će se koristiti solarna energija takođe za proizvodnju toplotne energije. Dakle, imamo potencijale i nema nijednog razloga da svi zajedno ne učinimo da se ti potencijali pretvore u energiju“, istakla je ministarka.
Ona se zahvalila jedinicama lokalnih samouprava na pokazanoj spremnosti i odgovornosti kada su ovako značajni projekti u pitanju.
Direktor Evropske banke za obnovu i razvoj za Zapadni Balkan, Mateo Kolanđeli, rekao je da je projekat započet pre godinu dana i da je izuzetno inovativan i važan.
„ Kroz ovaj pilot projekat pokušavamo da damo primer kako da unapredimo Zelenu energetsku tranziciju, kako da unapredimo kvalitet vazduha, ali da u isto vreme u sred ove krize uspemo da se izborimo sa energetskom bezbednošću. Veoma smo ponosni na partnerstvo sa Vladom Srbije i resornim ministarstvom, a posebno na saradnjusa potpredsednicom Vlade Zoranom Mihajlović u prethodne dve godine. Takođe, zahvaljujem se i svim donatorima iz Evropske unije i Vlade Švajcarske bez kojih svakako ne bismo uspeli da realizujemo ovaj projekat“, rekao je direktor EBRD.
Amabasador Švajcarske u Srbiji Urs Šmid podsetio je da se i Švajcarska i Srbija suočavaju sa velikim izazovom dekarbonizacije privrede u cilju ispunjavanja obaveza, koje proističu iz pariskog sporazuma o klimatskim promenama.
Ono što je najvažnije je, kako je rekao, je da se unapredi životna sredina, poboljša zdravlje građana i smanje troškovi i zavisnost od uvoza.
„Za Švajcarsku i Srbiju to znači da ćemo u narednim godinama morati da povećamo mnogo udeo obnovljive energije. Trenutna energetska kriza je poziv na buđenje kako bismo ubrzali naše napore da razvijemo alternativne izvore energije i da postignemo veću energetsku bezbednost“, rekao je ambasador Švajcarske u Srbiji.
On je u ime švajcarskog državnog sekretarijata za ekonomska pitanja danas potpisao Memorandum o razumevanju u okviru projekta „Obnovljivi izvori energije okruga u Srbiji“, kojim je, u prvoj fazi, obuhvaćeno 11 lokalnih samouprava u Srbiji.