Autor knjige i zamenik upravnika Univerzitetske biblioteke dr Adam Sofronijević priredio je svojevrsno sećanje na 62.000 vojnika koji su odlučili rat pre 100 godina, a tvitovi su zapravo razmišljanja i aktivnosti imaginarnog učesnika proboja Solunskog fronta, anonimnog redova Timočke divizije Druge armije.
“Najvažnije je da je ovaj nalog izazvao nepodeljeno pozitivne reakcije na Tviteru, što je gotovo nezamislivo u Srbiji, jer šta god da se pomene na toj društvenoj mreži, izaziva opozitne stavove”, naglasio je Sofronijević i dodao da su čak i BBC i Australijski nacionalni servis imali opsežne priloge o tome.
Knjiga je puna zanimljvih slika i zaboravljenih događaja iz prošlosti o kojima se može čitati u starim novinskim člancima, poput onoga u Vašingtonu na Vidovdan 1918. godine kada je u najvećem tamošnjem parku ćerka američkog predsednika glumila Srbiju okovanu lancima, a 100 ćerki najuglednijih vašingtonskih porodica je pevalo srpsku himnu i druge pesme dok Srbija nije skunula te lance, odnosno dok se predsednikova ćerka nije oslobodila, čime je na simboličan način najavljeno oslobođenje Srbije koje se i dogodilo nekoliko meseci kasnije.
Tviter nalog “@1918nadSrbijom”, koji je vođen tokom septembra 2018. godine sa podnaslovom “Raport sa Solunskog fronta” inspirisan je Tviter nalogom “@RealTimeWWII”, jedinstvenim projektom “oživljavanja” Drugog svetskog rata koji vodi Alvin Kolinson iz Britanskog muzeja u Lonodnu.
Sofronijević kaže da su u planu još dve knjige koje će doneti tvitove objavljenje u oktobru i novembru.
S obzirom da su u prvoj događaji iz septembra 1918. godine vezani za proboj Solunskog fronta, naredna će opisivati dešavanja u oktobru i oslobađanje Srbije, a treća događaje iz novembra i stvaranje nove države kada su, kako podseća Sofronijević, bili prelomni potresi.