Mitropolit kaže da ne može da predvidi rokove kada bi taj dokument mogao da bude potpisan, te da je bitno da Crkva u Crnoj Gori živi i sa i bez Temeljnog ugovora.
„Ali, ponavljam to je jedno civilizacijsko dostignuće i ne vidim nikakav razlog zašto bi se ta inicijativa prekinula i zašto Temeljni ugovor ne bi bio potpisan“, rekao je Joanikije u intervju za RTV NIkšić.
Istakao je da je taj dokument u pravnom pogledu važan i da bi sa njim sigurno položaj Crkve u Crnoj Gori bio bolje definisan.
To bi, kaže, bio zajednički dokument države i Crkve o međusobnom uvažavanju i podeli nadležnosti, kao što je to pitanje defiisano sa Rimokatoličkom crkvom u Crnoj Gori.
Ocenujući odnos Crkve i države, Joanikije kaže da je on korektan i dodaje da Crkva ne želi da se meša u poslove vlade.
„Imamo korektnu saradnju. Vidimo nedostatke i probleme u danšnjoj vlasti, ne želimo da doprinosimo produbljivanju već postojeće političke krize u Crnoj Gori. Neka političari sami rešavaju svoje probleme, neka nađu rešenje“, rekao je mitropolit.
Smatra da je neophodan ozbiljan dijalog i istovremeno dodaje da nije on taj koji treba da savetuje političare šta da rade.
„Mi imamo suviše posla u svojoj nadležnosti. Ne pada nam na pamet da se još opterećujemo politikom, osim da se bavimo uređenjem odnosa crkve i države”, dodaje Joanikije.
Osvrnuvši na epidemiološku situaciju u crnoj Gori, mitropolit je poručio da, ako ovo vreme upućuje na skromno proslavljanje Badnjeg dana i Božića, to neće, kaže, oslabiti našu veru.
Važno je, ističe, da se svi obradujemo Hristovom rođenju i da dopustimo da, kako je naveo, njegova toplina uđe u naša srca, da nas objedini, izmiri.
„To je ono što želimo i sebi i svim ljudima dobre volje. I onima koji misle kao mi i onima koji drugačije razmišljaju. Svima želimo radost i milost, blagoslov i sve najlepše u prazničnim božićnim danima“, naveo je Joanikije.