Dragocena ahrivska građa u Muzeju žrtava genocida tanjug

Objavljeno: 16.10.2022. 14:07 Izmenjeno: 16.10.2022. 17:02

„Ako sve one koji negiraju zlocine suočimo sa ovakvim dokazima reči vise nisu potrebne“, rekao je Ristić u razgovoru sa Brnabić, Orlićem i Vučevićem.

foto tanjug

 

Delegacija SNS, koju čine tri potpredsednika Glavnog odbora Ana Brnabić, Vladimir Orlić, Miloš Vučević, predalla je Muzeju žrtava genocida arhivsku građu koja je zahvaljujući Fondaciji stranke „Za srpski narod i državu“ otkupljena od prihvatnih vlasnika.

Prema rečima direktora muzeja Dejana Ristića pribavljena arhivska građa koju čine dragocena istorijska svedočanstva o zločinima počinjenim u ime NDH najveca je pojedinacna akvizicija u poslednje tri decenije.

„Ako sve one koji negiraju zlocine suočimo sa ovakvim dokazima reči vise nisu potrebne“, rekao je Ristić u razgovoru sa Brnabić, Orlićem i Vučevićem.

Fondacija „Za srpski narod i državu“ je, na molbu Fondacije Muzeja žrtava genocida, obezbedila 4.500 evra u dinarskoj protivvrednosti, za otkup dragocenih istorijskih svedočanstava o borbama i zločinima počinjenim na području NDH, kao i okupirane Srbije tokom Drugog svetskog rata, za potrebe popune zbirki i fondova Muzeja.

Prema rečima Ristića arhivsku građu između ostalog čini original „Objave kojom Feldkonanda (V) 809 Upravno odeljenje u Nišu aktom AC: VA0201 od 28. jula 1942. godine izveštava, da je Sud Feldomande kaznio više ljudi zbog učinjenih prestupa“

Takođe Muzej je dobio i original javnog poziva za „Svečani petogodišnji pomen nevinim žrtvama nezapamćenog fašističkog terora koji padoše kao klasje pod svirepim zrnima svirepih nemačkih mitraljeza od 14. do 21. oktobra 1941. godine u Kraljevu“.

Muzej je dobio i 13 panela originalnih kontakt kopija fotografija zvaničnih fotografa oružanih snaga NDX na kojima su prikazana ratna dejstva i masovni zločini nad srpskim civilima – ukupno 458.

Orlić: Moramo da budemo još čvršći i odlučniji

Muzej žrtava genocida bogatiji je za dragocenu arhivsku građu iz 1941. i 1942. godine otkupljenu od privatnih vlasnika zahvaljujuci Fondaciji Srpske napredne stranke „Za srpski narod i državu“, a tim povodom čelnici SNS-a Ana Brnabić, Vladimir Orlić i Miloš Vučević razgovarali su sa direktorom Muzeja Dejanom Ristićem.

„Pribavljena istorijska svedočanstva o zločinima počinjenim u ime NDH, predstavljaju najveću je pojedinačnu akvizicija u poslednje tri decenije“, rekao je Ristić novinarima i ocenio da je njen značaj ogroman, jer „reči postaju nepotrebne ako one koji negiraju zlocine suočimo sa takvim dokazima“.

Prema rečima Orlića, Fondacija „Za srpski narod“ odazvala se na poziv Muzeja i obezbedila novac zahvaljući kojem je zbirka Muzeja dopunjena važnom istorijskom građom – origninalnim dokumentima, objavama, javnim pozivima i fotografijama masovnih zločina NDH i okupatora nad nedužnim srpskim stanovništvom.

„Time branimo svoj narod i svoje nacionalne interese. Nastavićemo i umećemo da se izborimo jer niko umesto nas neće stati da ih brani i odbrani“, rekao je funkcioner SNS.

Podsetio je da su godine političkog liderstva predsednika Aleksandra Vučića obeležile brojne važne promene, postali smo snažnija zemlja, zemlja koja se podigla i ima jaku volju da govori o svojoj istoriji i nevino stradalim žrtvama.

„Ne dozvoljavamo da se istorija falsifikuje, da se naše žrtve ponižavaju, da se zaboravi da su ubijani zbog srpskog imena i prezimena – samo zato što su pripadnici časnog naroda“, rekao je on i naglasio da je važno da ne odustanemo imajući upravo na umu tu beskrupuloznost, kojom pokušavaju ne samo da sakriju, prenebregnu i zataškaju srpske žrtve, već i da svoje zločince proglašavaju za heroje i da ih slave.

Uprkos histeriji kojom reaguju kada presednik Srbije želi da ode u Jasenovac i spusti cvet, moramo da budemo još čvršci i odlučniji u onome što radimo, rekao je Orlić.

Dejan Ristić rekao je da je zahvaljujući Fondaciji obezbeđena najznačajnija pojedinačna akvizicjiju koja sadrži originalna dokumenta iz 1941. i 1942.

Nabavljeno je, kako je kazao, ukupno 458 fotografija na kojima su zableženi ustaški zločini i đestvo oružanih snaga NDH protiv srpskog naroda dominanto u BiH, kao i zločini nacista na teritoriji okupirane Srbije.

„To je građa koje su stvarali zločinci – ustaške fotografije“, naveo je i dodao da je sva dokumentacija prošla dve ekspertize.

„Kada neko pokuša da negira ono što se desilo u Drugom svetskom ratu nad Srbima ova građa dodatno će doprneti da takve reči budu odbačene kao antidemokratske i anticivilizacije“, naglasilo je direktor Muzeja.

Srbija, kaže, mora da insistira na istrajnom svedočenju dešavanja, da se tema genocida nad srpskim narodom tokom Drugog svetskog rata internacionalizuje i učini anksiomom kao što su to uradili u Izraelu kada je reč o Holokaustu.

Izražavajući zahvalnost Fondaciji i predsedniku Sbrije na podršci Ristić je izrazio nadu da će se nastaviti dodatno obogaćivanje već bogate zbrika Muzeja – potpuno jedinstvene institucije tog tipa u čitavoj jugoistočnoj Evropi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Povezane vesti

Vremenski podaci

Utorak
-

Trenutna temperatura 22°C

-

Sreda
Pretežno sunčano

Max: 29°C
Min: 19°C

Pretežno sunčano

Vremenska prognoza za 5 dana