On je gostujući u jutarnjem programu Studija B rekao da se nada da će uskoro biti dezinfikovano 2.000 domaćinstava.
Mladenović je istakao da je Grad Beograd sugerisao građanima da očiste onoliko koliko mogu, a da će ekipe Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju dezinfikovati domaćinstva sredstvima za dezinfekciju koja će vratiti funkcionisanje u normalu.
– Nije moguće sve odjednom očistiti i za to je potrebno vreme. Nadam se da ćemo do kraja nedelje imati očišćeno sve i da će Zavod za javno zdravlje dati preporuku da je vodu moguće koristiti. Svakog dana se proverava više od jedanaest uzoraka od kojih dobijamo izveštaje koji su dobri. Međutim, nismo još dobili odobrenje od Zavoda za javno zdravlje da je najbezbednije koristiti vodu dok se ne završi dezinfekcija – rekao je Mladenović.
Govoreći o ozbiljnosti situacije, o trenutnim vremenskim uslovima i vrućinama, Mladenović je istakao da je interes svih ljudi koji rade na ovom problemu da se isključi svaka mogućnost da dođe do kvara i da se poremeti rad cele vodovodne mreže tog kraja Borče i Koteža.
– Procedura za prijavu dezinfekcije je vrlo jednostavna. Potrebno je dostavitii prijavu za štetu i ispumpavanje vode u Opštini Palilula, a opština usmerava ka zavodima. Niko neće biti izostavljen sa ovim tretmanom i potrebno je strpljenje. Do kraja nedelje će biti završen ceo proces, a na terenu su sve komunalne službe – rekao je pomoćnik gradonačelnika i dodao da trenutno radi 20 pumpi na ispumpavanju vode.
On je najavio da će uskoro sa Evropskom investicionom bankom biti potpisan kreditni ugovor za izgradnju kanalizacije, koja će krenuti početkom sledeće godine.
– Kredit će iznositi 35 miliona evra, a Grad Beograd će uložiti 13 miliona evra, što će ukupno iznositi za ovaj poduhvat oko 50 miliona evra. Uslediće i čišćenje kanalske mreže sa JVP „Srbijavode”, a o svemu tome biće obaveštena javnost – najavio je Mladenović.
Pomoćnik gradonačelnika je naglasio da se Beograd priprema za promenljive vremenske prilike i da će biti otporniji.
– Upravo smo završili projekat sistema rane najave na vodotokovima drugog reda koji podrazumeva postavljanje mernih uređaja na vodotokovima drugog reda i bujičnim rekama, koje su nam i napravile probleme. Pomoću tog sistema na vreme ćemo dobijati inforamciju da na određenim delovima postoji problem kako bismo blagovremeno delovali – objasnio je on i dodao da postoji rešenje i u izgradnji retenzija, odnosno malih brana koje štite od bujica.
Mladenović je precizirao da postoji projekat za izgradnju retenzija i da će se sa time nastaviti, ali je i dodao da je skup i traži dosta rada.
– Potrebno je da se radi šest retenzija u Beogradu koje će se graditi fazno i postepeno, a pre toga ćemo imati sisteme rane najave kojim ćemo pokriti ceo grad. U ovoj prvoj fazi, koja je skoro gotova, pokriće se osam slivova, a ostaje još skoro polovina grada gde će se postaviti ovaj sistem – rekao je Mladenović.
Kada su u pitanju kanali koji su zapušteni i nefunkcionalni, podsetio je na nemarnost građana, te je najavio pojačani nadzor i inspekciju kanala kako bi građani bili svesni koliko je važna njihova funkcija, upravo da se ne bi dešavale ovakve situacije.
– Moraćemo da sankcionišemo one koji su zapustili svoje obaveze. Probelem jeste veliki zbog neočišćenih kanala, nelegalnih pregrađivanja, nedostatka kanalizacije, ali to su stvari koje ćemo u narednom periodu rešavati – zaključio je Mladenović.