„Ministarstvo zdravlja prati situaciju na dnevnom nivou i ako se pogorša stanje, onda smo za restriktivnije mere, možda ćemo predložiti i tu meru“, rekao je Ðerlek za RTS.
On je istakao i da u Srbiji nije potvrđeno prisustvo delta soja korona virusa i ocenio da su i kovid propusnice i produženi raspust doprineli smirivanju epidemijske situacije.
Ðerlek je rekao i da je do danas treću dozu vakcine protiv korona virusa primilo 1.215.000 građana.
Naglasio je da je situacija i dalje zabrinjavajuća i poručio da nema opuštanja.
„Potrebna je opreznost, virus je tu, naša nedisciplina mu olakšava da pronađe nezaražene ljude i da opstaje, omogućava da mutira što može biti vrlo neprijatno“, naveo je Ðerlek.
Ðerlek je poručio da mora da se nastavi sa masovnom imunizacijom i ocenio da ljudi sve više shvataju značaj vakcinacije.
„Kovid propusnice su povećale procenat vakcinisanih – to je 50 odsto što se tiče prve doze“, rekao je državni sekretar.
Što se tiče stanja u selima na Pešterskoj visoravni, Ðerlek je rekao da je četvrti talas ranije počeo u tom delu nego u ostalim delovima Srbije.
Istakao je i da su u Regionalnom centru u Novom Pazaru 62 hospitalizovana pacijenta, a pre mesec dana bilo ih je 200.
Naveo je i da je u Tutinu 20 odsto vakcinisanih, u Novom Pazaru 32 odsto, a u Sjenici 37 odsto.
Ðerlek je ocenio da je situacija zadovoljavajuća.
Državni sekretar je rekao da je kontaktirao sa ustanovom „Dragiša Mišović“ da vidi kakvo je stanje sa decom i naveo da su do pre četiri-pet dana imali 32 pacijenta, a od pre dva dana 17 pacijenata, što je pad od 50 odsto.
„Ostaje nam da poželimo da brojevi nastave da padaju. Nadam se da je delta soj dostigao maksimum i da se krećemo ka stabilizaciji epidemijske situacije“, zaključio je Ðerlek.