Kako reagujete kada pročitate ovakvu vest? Ako ste roditelj, da li osećate strah? Javnost je potresla vest da je devetogodišnji dečak pronađen obešen u stanu u Rakovici, a prema nezvaničnim informacijama, nastradao je zbog izazova na društvenoj mreži Tik-tok. U tom opasnom izazovu, navodno, deca kaišem, maramom ili trakom stežu vrat dok ne padnu u nesvest.
Ovaj slučaj podsetio nas je da se ponovo zapitamo znamo li šta deca rade kada koriste društvene mreže i gde je granica. Naša koleginica Milena Tomović ima troje dece koja su korisnici društvenih mreža, a kako i sama kaže, u vremenu u kojem živimo sve je teže ispratiti šta deca rade na internetu.
Ipak, trendovi koji se pojavljuju na društvenim mrežama a koji se sve češče svode na direktno ugrožavanje života, svakog roditelja brinu. Zato je veoma važno, između ostalog, smatra Milena, da to bude česta tema razgovora roditelja i deteta.
Ovom temom godinama se bavi Katarina Jonev koja je edukator za bezbednost dece na internetu a ujedno i autor vodiča za roditelje u toj oblasti. Mišljenja je da su takvi izazovi na interenetu nastali pre svega iz dokolice, ali da su s vremenom prerasli u ozbiljan problem.
Poznato je da internet ima brojne prednosti i da nam u mnogim stvarima olakšava život. Međutim, njegovo nebezbedno korišćenje pred najmlađe stavlja brojne opasnosti.
U borbi sa svim opasnostima na koje deca nailaze na internetu, najbolji saveznik je upravo roditelj.
O tome koliko je značajno da se odnos deteta i roditelja zasniva na poverenju govore i statistike da u slučaju neke nevolje u internet prostoru deca pomoć prvo traže od prijatelja, a ne od roditelja. Zato, svaki put pre nego što date svom detetu mobilni u ruke razmislite o tome da li mu verujete i da li ono veruje vama.