Vožnjom su Udruženje medikalnih onkologa Srbije (UMOS) i Udruženje pacijenata obolelih od raka debelog creva i jetre ukazali da je moguće da se sačuva više od 4.000 života svake godine ukoliko bi se u Srbiji realizovao skrining program i uvela ciljana terapija u prvoj liniji lečenja raka debelog creva, saopštila su ova udruženja.
„Da bi lečenje bilo uspešnije neophodno je da uključimo i biološke lekove. Ono što je dobro je da se ovi lekovi nalaze na listi RFZO-a, a ono što je potrebno je samo proširiti indikacije kako bi ih svi pacijenti dobili u prvoj liniji lečenja“, izjavio je dr Vladimir Nikolić, onkolog iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
On je ukazao da rak debelog creva predstavlja značajno zdravstveno opterećenje stanovništva, na šta ukuzuju trenutne stope obolevanja i smrtnosti.
Dr Feđa Ðorđević, onkolog Institut za onkologiju i radiologiju Srbije dodao je da se u Srbiji rak debelog creva kasno otkriva i to je jedan od razloga zašto je mortalitet za 20 – 30% viši nego u razvijenim zemljama Evrope.
„U Srbiji, rak debelog creva 2. je vodeći uzrok umiranja među malignitetima, a svake godine oboli više od 4.500 ljudi. Približno 25% pacijenata već prilikom postavljanja dijagnoze ima metastatsku bolest, koja očekivano ima najlošiju prognozu“, rekla je dr Jelena Jevtović, iz Kliničkog centra Srbije napominjući da su ključ uspešnog lečenja preventiva i rano dijagnostikovanje.
Zato je preporuka da svako ko ima više od 50 godina poseti svog lekara i prema potrebi uradi kontrolne testove.
Fizička aktivnost, kvalitetna ishrana, izbegavanje alkohola i cigareta su prvi koraci u očuvanju zdravlja rekao je dr Siniša Radulović, klinički farmakolog i predsednik Udruženja medikalnih onkologa Srbije.
Vožnju je podržalo i udruženje Ulice za bicikliste, a vozilo se organizovanom rutom centrom grada od Trga Nikole Pašića do Parka Ušće simboličnih 4.000 metara za 4.000 života obolelih od raka debelog creva u Srbiji svake godine.
Učesnici su imali plave majce jer je plava simobol borbe protiv raka debelog creva.