(AP Photo/Matthias Schrader)
Očekuje se da će nemački kancelar Olaf Šolc biti odsutan sa državnog banketa, koji se priređuje u čast britanskog kralja Čarlsa i kraljice supruge Kamile, koji su doputovali u Nemačku, u prvoj poseti britanskog monarha inostranstvu. Nemački kancelar nema drugih javnih obaveza večeras u svom dnevniku, tako da je razlog nejasan, ali se smatra da je to prećutni gest kompromisa kako bi se održao mir u rascepkanoj vladajućoj koaliciji, tako što će svaka od tri stranke dobiti udeo u ovom događaju, naveo je „Tajms“. Portparol nemačke vlade rekao je da kancelar, inače, ne učestvuje na bilateralnim državnim banketima, ali da se „raduje što će sutra poželeti dobrodošlicu kralju Čarlsu III i sa njim lično razgovarati“. Kristijan Lindner, lider liberalne Slobodne demokratske partije, predstavljaće koaliciju na banketu, dok će Robert Habek i Analena Berbok, dve visoke ministarke iz Zelene stranke, dočekati britanskog kralja na klimatskom prijemu danas popodne. Šolc, iz Socijaldemokratske partije levog centra, primiće kralja sutra u kancelariji. Predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer i njegova supruga Elke Bidenbender, srelli su se sa kraljem i kraljicom kod Brandenburške kapije, što je prvi put da je šefu države ukazana takva počast. Kralj će izvršiti inspekciju garde, a potom će bend odsvirati britansku i nemačku himnu, pre nego što monarh pozdravi okupljene obožavatelje. Očekuje se da će ih u dočekati oko 1.500 ljudi. Kralj i kraljica su dočekani pucnjevima iz 21 puške, a vojni avioni su preleteli dok su sletali u Berlin. Čarls i Kamila sleteli su na aerodrom Berlin Brandenburg nešto posle 14.00 časova, a kraljici supruzi je uručen buket prolećnog cveća. Britanskog monarha i njegovu suprugu čekao je niz zvaničnika, uključujući britansku ambasadorku u Nemačkoj Džil Galard i državnu sekretarku Dorte Dinger. Meni za večerašnji državni banket uključuje nemačko penušavo vino. Pređelo će biti marinirani šaran sa prolećnim kresicom iz Erfurta i čorba od hek goveda, izrazito nemačke rase razvijene 1920-ih. Glavno jelo biće piletina iz slobodnog uzgoja sa pečurkama i tartom od spanaća, uz nemačka vina. Za desert biće poslužene pečene šljive servirane u crnom čaju iz Istočne Frizije, ukrašene izmrvljenim nemačkim keksićem do pola prelivenim čokoladom, koje će zaliti desertnim vinom iz doline Ahr na jugozapadu Nemačke. Među prisutnima će biti i bivši nemački predsednik Joahim Gauk, Kristijan Lindner, ministar finansija i Angela Merkel, bivša nemačka kancelarka.
Kralj Čarls III stigao je u Berlin na svoje prvo putovanje u inostranstvo kao britanski monarh. Čarls i Kamila, supruga kraljica, sleteli su na berlinski vladin aerodrom u ranim popodnevnim satima i zastali na vrhu stepenica svog aviona kako bi ih pozdravili paljbom iz 21 puške dok su dva vojna aviona izvršila prelet, preneo je AP. Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer dočekače kraljevski par uz vojne počasti kod Brandenburške kapije u nemačkoj prestonici. Obožavatelji kraljevskog para još od jutros stoje u redu radi bezbednosne provere. Kralj Čarls je pre Berlina trebalo da poseti Pariz, međutim to je odloženo zbog protesta koji se održavaju u Francuskoj zbog reforme penzionog sistema. Svrha trodnevne posete Nemačkoj je da se pokaže da je Evropa diplomatski prioritet Ujedinjenog Kraljevstva, piše BBC. „Postoji očigledan razlog za posetu – da se poboljšaju odnosi nakon Bregzita“, kaže vodeći ustavni stručnjak i istoričar ser Vernon Bogdanor. Kako se navodi, to je prva državna poseta jednog britanskog monarha u poslednjih osam godina i učvrstiće ono što je Bakingemska palata nazvala „zajednička istorija, kultura i vrednosti“. Poseta je usledila posle sastanka kralja i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, kada je najavljen sporazum o Bregzitu Severne Irske. Nakon krunisanja kraljice Elizabete II 1953. godine, njeno prvo putovanje bilo je obilazak zemalja Komonvelta. Za kralja Čarlsa 70 godina kasnije, prioritet je izgradnja mostova sa evropskim saveznicima, posebno u vreme sukoba u Ukrajini. Autor i istoričar Ser Entoni Seldon rekao je da je to poruka Nemačkoj da je „Britanija možda napustila Evropsku uniju, ali da ne napušta najmoćniju zemlju u Evropi“. Kraljevski stručnjak profesor Polin Meklaran smatra da to što je ovo prvobitno bilo planirano kao dvostruko putovanje u Francusku i Nemačku bio je signal da se značaj nijedne zemlje za Veliku Britaniju ne dovodi u pitanje, odnosno da se ovde radi o realpolitici kao i o zbližavanju. Istovremeno kralj Čarls će postati prvi britanski monarh koji će se obratiti nemačkom parlamentu, Bundestagu. Planirano je i da kraljevski par položi vence na spomen obeležje Svetog Nikolaja u Hamburgu, oštećeno ratnim savezničkim bombardovanjem. Kralj Čarls će se sastati i sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, razgovarati sa ukrajinskim izbeglicama i sastati se sa britanskim i nemačkim vojnim osobljem koje radi na zajedničkim projektima. Popodne će posetiti organsku farmu van Berlina. Kraljevski par u petak odlazi u Hamburg, gde će posetiti Kindertransport memorijal posvećen jevrejskoj deci koja su izbegla iz Nemačke u Britaniju tokom Trećeg rajha.
Britanski kralj Čarls Treći, koji boravi u trodnevnoj poseti Nemačkoj, odao je priznanje toj zemlji na „izuzetnom gostoprimstvu“ prema ukrajinskim izbeglicama, prenosi Bi-Bi-Si (BBC). On je, tokom svoje prve državne posete na položaju britanskog monarha, rekao da i London i Berlin „zajedno stoje uz Ukrajinu u odbrani slobode i suvereniteta“. U zdravici na raskošnom državnom banketu, tokom kojeg je delom govorio i na nemačkom jeziku, britanski kralj je obećao da će ojačati veze sa Nemačkom. Govor zvanicama iz obe zemlje, među kojima je bila i bivša nemačka kancelarka Angela Merkel, izazvao je mnogo smeha i aplauza, navodi britanski javni servis. Trodnevna poseta Nemačkoj, u koju je došao sa Kamilom, kraljicom suprugom, usledila je nakon što je otkazana poseta Francuskoj posle nemira u nekoliko gradova zbog penzionih reformi koje namerava da sprovede vlada francuskog predsednika Emanuela Makrona. Nemačka je tako postala prva zemlja koju je Čarls posetio otkako je postao kralj Velike Britanije. Ujedno, ovo je prva poseta nekog britanskog monarha Nemačkoj od 2015. godine, kada je u toj zemlji bila pokojna kraljica Elizabeta Druga. Britanska vlada se nada da će kraljeva poseta ojačati odnose dve zemlje posle odluke Velike Britanije da napusti Evropsku uniju, što je nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer u zdravici opisao kao „tužan dan“. U predsedničkoj palati Belvi u sredu uveče, britanski kralj je rekao da će učiniti sve što može da „ojača veze“ dve zemlje. Pohvalio je „velikodušnost duha nemačkog naroda“ za prihvatanje više od milion ukrajinskih izbeglica, kao rezultat tekućeg sukoba sa Rusijom. „Stojimo rame uz rame u zaštiti i unapređenju naših zajedničkih demokratskih vrednosti i stojimo uz Ukrajinu u odbrani slobode i suvereniteta pred neizazvanom agresijom“, rekao je on. Kralj je govorio i o borbi protiv klimatskih promena. „Potpuno sam uveren da će veze između nas postajati sve jače dok zajedno težimo održivijoj, prosperitetnijoj i sigurnijoj budućnosti“, rekao je Čarls. Spomenuo je i pokojnu majku, zahvalivši nemačkom narodu na porukama „podrške i naklonosti“ koje su poslali kada je umrla prošle godine. „Tokom svih ovih godina, bio sam oduševljen toplinom i prijateljstvom naših naroda i vitalnošću našeg partnerstva u bezbroj oblasti“, rekao je britanski kralj. „Bilo je to, gospodine predsedniče, prijateljstvo koje je bilo veoma važno mojoj majci, pokojnoj kraljici, kojoj je bilo stalo do veze naše dve zemlje. Odnos Nemačke i Velike Britanije mi je veoma važan… Učiniću sve što mogu da ojačam veze između nas“, poručio je Čarls.